USAs president Donald Trump kunngjorde tirsdag at USA vil stanse den militære bistanden til Israel på nesten 40 milliarder kroner årlig innen utgangen av året. Kunngjøringen kom like før mellomvalget i USA, som Republikanerne tapte stort.
Trump begrunnet beslutningen med at bistanden skaper politisk uro i USA, i tillegg til at han sa at Israel har god økonomi og råd til å betale for seg selv.
– Når det gjelder betaling til Israel, har Bibi Netanyahu og jeg inngått en avtale. Vi gir Israel 40 milliarder kroner i året – vi ble enige for flere måneder siden om at vi skal slutte med det, sa Trump til Fox News i et telefonintervju tirsdag.
– Det går helt fint for dem, ettersom de har blitt et svært vellykket land. De trenger ikke pengene. Og vi kommer ikke til å betale Israel mer, sa Trump, som understreket at de var enige om at bistanden skulle avsluttes allerede i år.
Det har lenge vært snakk om at USA vil avslutte den årlige militære bistanden til Israel, men kunngjøringen kom overraskende på mange i Israel. Avtalen som USA og Israel har inngått går etter planen ikke ut før utgangen av neste år.
Under et møte i Det hvite hus i januar i år kunngjorde Trump og Netanyahu at man ønsket å avslutte USAs militærhjelp til Israel, men den gangen ble det kunngjort at det skulle skje i en gradvis nedtrapping i løpet av ti år.
"By the end of this year, we won't be paying Israel"
— Alexander Willis (@ReporterWillis) November 3, 2026
– Trump just now on Fox News pic.twitter.com/6vqTKEeIOm
I det israelske finansdepartementet var de ikke kjent med at bistanden skal avsluttes allerede i år. Den amerikanske bistanden er allerede lagt inn i budsjettene også for neste år, skriver flere israelske medier.
– Det er ikke kommet noe formelt dokument fra Statsministerens kontor angående avslutning av bistanden. Departementet var klar over intensjonen om å avslutte den, men ble overrasket over at det skulle skje umiddelbart, sier en kilde i Finansdepartementet til Walla.
Heller ikke i Forsvarsdepartementet eller i Det israelske forsvaret var de klar over at den militære bistanden fra USA skal avsluttes allerede i år.
– Vi hadde ikke forventet denne kunngjøringen, og i alle fall ikke i dag. Det pågår en dialog med amerikanerne, men dette overrasket oss. Vi må vurdere konsekvensene av denne beslutningen, som enda ikke har nådd frem til de fagansvarlige, sier en en høytstående kilde i forsvaret.
Opposisjonspolitiker Gadi Eisenkot, som trolig vil få muligheten til å prøve å danne ny regjering, krever svar fra statsminister Benjamin Netanyahu.
– At forsvarsapparatet, sammen med de israelske innbyggerne, får vite om en endring i det strategiske forholdet gjennom mediene, viser hvor stor reell fare Netanyahus fremgangsmåte utgjør. Man kan ikke lenger stole på ham og han må byttes ut, mener Eisenkot.
Det er foreløpig ikke kommet noen uttalelser fra Netanyahu selv.
Den amerikanske militære bistanden har blitt stadig mer omstridt i USA, selv om pengene i hovedsak brukes på å kjøpe amerikanske våpen. I realiteten fungerer det også som en subsidiering av amerikanske arbeidsplasser.
Økonomiske anslag viser at USA får mye igjen for pengene de bruker på Israel, siden midlene er øremerket for bruk i USA. Et konservativt anslag er at de 38 milliardene som USA bevilger skaper verdier for over 80 milliarder kroner.
Andre mener at støtten og samarbeidet skaper ringvirkninger for den amerikanske økonomien som tilsvarer nesten 500 milliarder kroner.
Flere israelske analytikere mener likevel det er klokt av Israel å avslutte støtten fra USA. Ikke bare gjør støtten at USA kan få for mye innflytelse på israelske avgjørelser, men den legger også begrensninger på Israels egen våpenindustri.
Israel har allerede gjort grep for å gjøre seg mindre avhengig av andre land.
Tidligere utgjorde den amerikanske støtten en betydelig del av Israels militær utgifter, men andelen har de siste årene sunket betraktelig etter hvert som Israels økonomi har blomstret.
USA gir også militær bistand til en rekke andre land verden over.









