Søk

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen MÅ ta slutt NÅ!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. LO og andre mektige motstandere har helt bensin på bålet. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Enorme kostnader for å forsvare Israel på flere fronter

Israelske soldater opererer i det sørlige Libanon i mars 2026. (Foto: IDF)
Israel forsvarer seg på flere fronter. Det fører til skyhøye kostnader. For andre gang på kort tid kan forsvarsbudsjettet bli økt ytterligere.

Omtrent halvannen måned etter at det israelske forsvarsbudsjettet ble akutt økt med rundt 100 milliarder kroner til totalt 450 milliarder kroner, som følge av den siste krigen mot Iran, ligger det nå et nytt, omfattende krav på bordet.

Det israelske forsvaret (IDF ) og Forsvarsdepartementet krever at budsjettet økes med ytterligere 130 milliarder kroner, skriver Yedioth Ahronoth.

Dersom kravet godkjennes i sin helhet av statsminister Benjamin Netanyahu og hans regjering, vil Israels forsvarsbudsjett for 2026 nå en historisk og svimlende sum på over 580 milliarder kroner.

Til sammenligning bruker Norge 112 milliarder kroner på Forsvaret i 2026, i det som er en historisk satsning og oppbygging av det norske forsvaret.

De enorme økonomiske kravene skyldes den intense militære aktiviteten som kreves for å holde israelske borgere trygge på flere fronter.

Israel opprettholder i dag sikkerhetssoner i Syria, Libanon og på Gazastripen, samtidig som det er behov for kontinuerlig høy beredskap mot Iran og et økt militært nærvær på Vestbredden for å avverge planlagte terrorangrep.

– Det er umulig å fortsette operasjonene på samme aktivitetsnivå innenfor de nåværende økonomiske rammene, sier en høytstående tjenestemann i det israelske forsvaret til den israelske finansavisen Calcalist.

Han advarer om at dersom budsjettrammen ikke justeres, vil man bli tvunget til å trappe ned operasjonene, redusere antallet reservister på fronten og kansellere ordrer som allerede er gjort hos landets forsvarsindustri.

Intern drakamp i regjeringen

Kravet møter imidlertid sterk motbør fra det israelske finansdepartementet, som mener forsvarssektoren må klare å disponere midlene mer ansvarlig innenfor de allerede gitte rammene.

– Dette er vanvittig. Det er en pris alle israelske borgere må betale i årevis fremover. Hver eneste milliard ekstra vil gå på bekostning av utdanning, velferd og helse, uttaler kilder i finansdepartementet.

Forsvarsledelsen slår på sin side tilbake mot kritikken og understreker den harde realiteten: Man kan ikke pålegge IDF omfattende oppdrag på alle fronter uten at de nødvendige midlene følger med.

En betydelig del av de økte kostnadene knytter seg til den massive mobiliseringen av reservestyrker. Opprinnelig planla man for rundt 40.000 reservister i 2026-budsjettet, men tallet klatret raskt opp mot 110.000 i forkant av krigen mot Iran. I dag er rundt 100.000 reservister fortsatt utplassert på de ulike frontene for å avverge angrep og forsvare landet.

Kostbar beskyttelse mot terror

Kostnadene er spesielt høye i sikkerhetssonen i Sør-Libanon, som ble opprettet for å presse Hizbollahs raketter bort fra sivilbefolkningen i det nordlige Israel. Forsvarskilder anslår at det koster rundt 320 millioner kroner om dagen å opprettholde dette nærværet, som strekker seg over en ti mil lang front.

Samtidig fortsetter trusselen fra Hizbollahs eksplosive, fiberoptiske droner å kreve ressurser og ofre. Så sent som forrige uke ble en sivilist alvorlig skadet i et droneangrep i Rosh Hanikra. En 45-dagers våpenhvile fremforhandlet av USAs president Donald Trump har i tillegg lagt restriksjoner på IDFs mulighet til å slå ut terrorinfrastruktur dypere inne i Libanon.

Til tross for at det en våpenhvile på papiret, så pågår det kamper. Totalt åtte israelere, sju soldater og én sivilist, er drept siden våpenhvilen startet i april.

På Gazastripen kontrollerer IDF i overkant av 60 prosent av territoriet for å fungere som en buffersone mot de israelske grensesamfunnene, mens Hamas iherdig forsøker å gjenoppbygge sin militære kapasitet.

Trusselen fra Iran lurer i bakgrunnen

I bakgrunnen lurer hele tiden det islamske regimet i Teheran. Krigføringen mot Iran ble satt på pause i begynnelsen av april etter intensive israelske og amerikanske luftangrep, men israelske forsvarseksperter vurderer nå at kamphandlingene raskt kan blusse opp igjen. Etter samtaler mellom Donald Trump og Kinas president Xi Jinping, vurderes det at Iran har inntatt en mer kompromissløs holdning for å sikre seg et bedre utgangspunkt før eventuelle forhandlinger.

Ifølge en fersk rapport fra den amerikanske etterretningsorganisasjonen CIA har det iranske regimet fortsatt rundt 70 prosent av sitt opprinnelige rakettlager intakt, i stor grad fordi de lyktes med å gjemme unna utskytningsramper i dype, underjordiske fjellanlegg før krigsutbruddet i slutten av februar.

For å forberede seg på en eventuell ny eskalering mot Iran, jobber israelsk forsvarsindustri nå på spreng døgnet rundt. Blant annet er produksjonen av de avanserte Arrow 3-luftvernrakettene fra Israel Aerospace Industries firedoblet siden starten av året. Disse brukes til å skyte ned iranske ballistiske missiler.

Likevel legger de logistiske og økonomiske utfordringene et enormt press på det israelske samfunnet i en tid der landet kjemper for sin sikkerhet på alle kanter.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart