Det var under et intervju på scenen hos tenketanken Council on Foreign Relations i Washington mandag at Leiter kunngjorde neste skritt i den diplomatiske prosessen mellom Jerusalem og Beirut, skriver Times of Israel.
– Neste uke sitter vi i Roma, den 14. og 15., med egne team for hvert saksområde, sa Leiter.
Leiter opplyser at møtene skal holdes i Roma 14. og 15. juli, mens italienske myndigheter omtaler samtalene som planlagt på ambassadørnivå 15. og 16. juli.
Samtalene bygger på rammeavtalen som Israel, Libanon og USA signerte i Washington 26. juni, etter femte forhandlingsrunde. Avtalen legger opp til en prosess for å gjenopprette libanesisk statlig kontroll, avvæpne terrororganisasjonen Hizbollah og hindre at Iran og Hizbollah styrer utviklingen i Libanon.
Overfor JNS har Leiter sammenlignet den videre prosessen med forhandlingene som ledet til Abraham-avtalene i 2020. Han skisserer en fremtid der de to landene kan ha handel, visumordninger, ambassader og turisme – «bare Libanon og Israel», uten Hizbollah.
Israeli Ambassador to the U.S: Yechiel Leiter
— MJTruthUltra (@MJTruthUltra) July 6, 2026
“Lebanon is gonna have to get ahold of itself.. make the choice— that it comes down to the side of accommodationism— those who have threatened the notion of Israel’s existence and that Lebanon can be used as a conduit to fulfill… pic.twitter.com/zVN33tSJI8
Uenighet om møtested
Israels utenriksminister Gideon Saar bekreftet tirsdag at samtalene fortsetter i Roma.
– For mindre enn to uker siden oppnådde Israel, Libanon og USA en historisk rammeavtale. Samtalene skal etter planen fortsette neste uke i Roma, sa Saar under en felles pressekonferanse med Tysklands utenriksminister Johann Wadephul i Jerusalem. Italias utenriksminister Antonio Tajani har ønsket vertskapsrollen velkommen og omtaler Roma som et «veikryss for fred og dialog».
Fra libanesisk side er det imidlertid kommet innvendinger. Ifølge The New Arab skal den libanesiske delegasjonen ha informert amerikanske tjenestemenn om at den ønsker å holde sjette runde i Washington, slik de fem foregående rundene. Libanons president Joseph Aoun har dessuten omtalt rammeavtalen som «ikke perfekt», melder libanesiske Naharnet.
Leiter opplyste også at Aoun skal møte president Donald Trump i Det hvite hus 21. juli – en dato som ikke tidligere var offentlig bekreftet. USA har ønsket et trilateralt møte mellom Aoun, statsminister Benjamin Netanyahu og Trump, men Beirut har så langt avvist dette så lenge Israel har styrker i Sør-Libanon.
– Avtalen med Libanon går foran Iran-avtalen
Drøyt en uke før rammeavtalen ble signert, inngikk USA en intensjonsavtale (MOU) med Iran. Den utvidet våpenhvilen mellom USA og Iran til også å omfatte Libanon – noe som skapte usikkerhet om hvilken avtale som gjelder for Libanons del.
Leiter var tydelig på Israels syn: Rammeavtalen med Libanon går foran.
– Både Israel og Libanon ser klart vår trilaterale avtale som overordnet første klausul i intensjonsavtalen. Om USA gjør det samme, må dere spørre en talsperson for administrasjonen om, sa Leiter.
Han erkjente samtidig at Iran, samt meklerne Pakistan og Qatar, tolker det motsatt. Selv beskriver Leiter intensjonsavtalen med Iran først og fremst som et dokument for å gjenåpne Hormuzstredet, som Iran stengte som svar på amerikanske og israelske angrep – ikke som en avslutning på oppgjøret med Irans atomprogram. Han advarte også mot sanksjonslettelsene avtalen legger opp til, og mente Teheran vil bruke pengene «til skadelige formål».
Israeli Ambassador Yechei Leiter criticizes U.S. media: "If we were guilty of the things that we're accused of my son would be alive today…Because we don't strike bomb population centers from above and we don't starve population centers and we don't commit genocide." pic.twitter.com/Ml6tFJqPwJ
— CSPAN (@cspan) July 6, 2026
Israel blir i Sør-Libanon til avvæpningen er i gang
Leiter understreket at Israel ikke har territorielle ambisjoner i Libanon – noe israelske ledere gjentatte ganger har fremholdt – men at israelske styrker blir stående til den libanesiske hæren (LAF) kan dokumentere at avvæpningen av Hizbollah er i gang.
Et hinder på veien er ifølge Leiter at det finnes Hizbollah-aktivister og -sympatisører innad i LAF-enhetene. Israel har derfor foreslått at USA skal granske eksisterende enheter for å luke ut sympatisører. Aoun har på sin side avvist at amerikansk gransking av libanesiske soldater er aktuelt, ifølge Naharnet.
Leiter sa at Israel er beredt til å styrke den sittende, Hizbollah-kritiske regjeringen i Beirut ved å dele etterretning om aktører som vil skade dens ledere, og til å arbeide for økt amerikansk finansiell støtte til LAF dersom hæren viser vilje til å ta opp kampen mot Hizbollah.
Avviser krise mellom Israel og USA
Til tross for flere offentlig kjente uenigheter, avviste Leiter at det er brudd i forholdet mellom Israel og USA. Uenighetene er reelle, men legitime, og forholdet er «godt og solid», sa han.
– Mediene elsker drama. Hvis presidenten og statsministeren har 100 hyggelige samtaler, og så to samtaler der presidenten har en dårlig dag og er litt irritabel – da blir det tonen som beskriver forholdet mellom de to, sa Leiter.
Kilder: Times of Israel, JNS, The New Arab, Naharnet









