Søk

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Antisemittisme er ikke bare historie i Norge, den lever

Harvard-professor Alan Dershowitz rettet skarp kritikk mot Norge, landets regjering og Sosialistisk Venstreparti i et intervju med MIFF onsdag.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6lAtVbKmfHg[/youtube]

Se intervjuet med Alan Dershowitz.

 

 


Den velkjente Israel-vennen, forfatter blant annet av bøkene Israels sak (The Case for Israel) og The Case for Peace, er i Norge for å holde foredrag på Oslo Symposium torsdag formiddag. Han er invitert til Norge av Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem (IKAJ). (Foto: Kenneth O. Bakken)

– Norge er det eneste landet hvor universiteter har nektet å invitere meg til å holde foredrag om internasjonal rett, fordi de er redde for at jeg skal snakke om Israel. Den eneste andre gangen jeg har blitt nektet å forelese på et universitet var i Sør-Afrika under apartheidregimet, innledet Dershowitz.

I løpet av de siste dagene har han holdt foredrag på universitetene i Oslo, Bergen og Trondheim, men det var studentforeninger som åpnet dørene for ham.

– Ønsker ikke å høre mitt syn
Dershowitz er svært skuffet over behandlingen han har fått av det akademiske miljøet i Norge.

– De ønsker ikke å høre mitt sentrumsorienterte, moderate syn på en tostatsløsning i Midtøsten. De er veldig fornøyd med konsensusen på universitetene, fra et anti-israelsk ståsted, hevdet han.

Norge verst i klassen
Dershowitz rettet skarp kritikk mot norsk politikk i intervjuet onsdag formiddag. Han mener Norge plasserer seg selv utenfor det gode selskap internasjonalt med sin ekstreme tilnærming til Israel.

– Norge er verst i Europa. Når andre europeiske land kritiserer Israel, er det særskilte politiske tiltak [fra regjeringen i Jerusalem] de kritiserer. Fra Norge kommer det et angrep på selve legitimiteten til staten Israel, forklarte han.

– Hvem kunne trodd for 100 år siden, eller for 60 år siden, at Israels beste venner i Europa ville være Tyskland og Polen? Og at deres verste fiende i verdensdelen ville være Norge?, fortsatte professoren.

Regjeringen «støtter» Hamas
Ikke minst var kritikken hard da han snakket om det han kalte regjeringens «støtte» til Hamas.

– Utenriksminister Jonas Gahr Støre løy om sin kontakt med Hamas. Først benektet han at en telefonsamtale hadde funnet sted. Men da Hamas-lederen avslørte at de hadde hatt samtaler kom han med flere snåle unnskyldninger, minnet Dershowitz om.

– Det jeg ikke forstår er hvorfor regjeringen ikke boikotter Hamas? Burde ikke et liberalt demokrati som Norge være imot et regime som dreper sine motstandere, torturerer dem, torturerer homofile, dreper dem, myrder kristne, undertrykker kvinner – hvorfor har Norge valgt den siden? Hvorfor vil de framstå som at de går til sengs med fiendene av demokratiet?

– SV en del av problemet
Ifølge advokaten er SV hovedproblemet i regjeringen. Han beskriver dem som «en fiende av fred» i Midtøsten.

– Sosialistisk Venstreparti er blitt en fiende av fred. De har gjort det vanskeligere å oppnå fred. De er også for å boikotte Israel, de er for å arbeide med terrororganisasjoner. De er en del av problemet, ikke en del av løsningen, hevder amerikaneren.

– I 1993 var Norge regnet som det passende stedet for å starte Oslo-prosessen, fordi landet ble sett på som et nøytralt land. I dag, med de ekstreme [elementene] i SV blir Norge oppfattet som en fiende av fred. En fiende av demokrati, en fiende av liberalisme. Det er en fryktelig tragedie at Norge har blitt dyttet mot det ekstreme standpunktet, av sine fagorganisasjoner på mange måter, og av SV, fortsetter Dershowitz.

Okkupasjon en komplisert sak
Dershowitz kommenterte også den norske forståelsen av at jødisk bebyggelse i Øst-Jerusalem er imot internasjonal lov. Dette er ikke et vanlig syn blant eksperter på internasjonal lov, mener han.

– Det er det ikke. For eksempel vil det norske synet medføre at Israels okkupasjon av Vestmuren, det helligste stedet for jødedommen i verden, er ulovlig. Dersom du trekker det argumentet til sin logiske konklusjon er til og med det jødiske kvarteret [i Gamlebyen] ulovlig okkupert, selv om det har vært på jødiske hender siden bibelske tider. Det er en veldig komplisert sak hvilken del [av okkupasjonen] som er lovlig og hvilken del som ikke er det, sa Dershowitz.

Israel ønsker fred
– Men husk det viktige poenget at Israel har tilbudt seg å avslutte okkupasjonen. Og alt de vil ha igjen er at palestinerne anerkjenner Israels rett til å eksistere som en nasjonalstat for det jødiske folk. Det er motviljen mot å anerkjenne Israels rett [til å eksistere] som er ulovlig ifølge internasjonal lov – og som fører til okkupasjonen. Ikke motsatt, la Dershowitz til.

Willoch «antisemitt»
Den økende antisemittismen i Norge skyldes ifølge professoren at landet har hatt en historie full av antijødiske fordommer, som for eksempel ikke USA har hatt.

– Hvem ville trodd at den verste antisemittismen i hele Europa skulle finnes i Norge? Hvem ville trodd at en tidligere statsminister av Norge [Kåre Willoch] ville kritisere USAs president [Barack Obama] fordi han ansatte en jøde [Rahm Emanuel] som sin stabsjef? Han sa ikke israeler, han sa ikke at det var fordi at han støtter Israel. Det faktum at den amerikanske presidenten ansatte en jøde mente han gjorde fred vanskeligere. Det er fordomsfullt. Det er antisemittisme, slo han fast.

Halal er lov, ikke kosher
Dershowitz fortsatte med å lange ut mot det norske lovverket som nekter jødene å slakte dyr etter kosher-reglene, altså etter jødisk rituell lov.

– Norge er et av de få landene i verden som tillater slakting av hvaler og sel. Den eneste situasjonen de bryr seg om dyrenes rettigheter er når det kommer til jødisk rituell lov. Jødisk slaktemetode er den eneste form for slakting som er forbudt i Norge. [Muslimsk rituell slaktelov] Halal er lov, påpekte han.

Lang historie
– Norge har en lang historie når det gjelder fiendtlig innstilling overfor det jødiske folk, overfor jødiske verdier. Deres handlinger under Holocaust studeres grundig i dag. De begynte med antisemittisme lenge før nazistene begynte med antisemittisme i Tyskland. Folk fortalte meg da jeg kom til Norge at landet har en lang historie når det gjelder antisemittisme. De tar feil. Det er ikke historie. Det skjer her og nå, påpekte amerikaneren.

 

 

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre

  1. Meld deg på Nordic Israel Congress 9.-11. mai 2024
  2. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  3. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  4. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  5. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart