Det hvite hus-rådgiveren Jared Kushner og andre i Trump-administrasjonen reiser til Midtøsten senere i måneden for å informere diplomater i minst fem arabiske land om den økonomiske delen av USAs kommende plan for å skape fred mellom Israel og palestinerne, skriver avisen Ha’aretz.
Kushner, Trumps svigersønn, reiser sammen med USAs spesialutsending til Midtøsten, Jason Greenblatt, USAs Iran-utsending Brian Hook og andre tjenestemenn som har jobbet med den økonomiske delen av fredsplanen.
Det er bekreftet at delegasjonen vil besøke Oman, Bahrain, Saudi-Arabia, De forente arabiske emiratene og Qatar. Det er mulig at det også blir lagt inn stopp i andre land under besøket, ifølge en talsperson for Det hvite hus.
Trump-administrasjonens plan for å skape fred mellom Israel og palestinerne inneholder en plan om økonomisk utvikling i de palestinske områdene. Det dreier seg om store investeringer i infrastruktur og industri, spesielt i Gaza.
For at planen skal lykkes, eller i det hele tatt komme ut av startgropen, er den avhengig av økonomisk støtte fra en rekke land. De arabiske gulfstater vil bli bedt om å spytte inn store summer for å ha kapital til investeringene.
Kushner vil også delta i en debatt i den polske hovedstaden Warszawa i neste uke, om hvordan man kan ende den israelsk-palestinske konflikten. I forbindelse med diskusjonen med den tidligere norske utenriksministeren Børge Brende, som nå er president i Verdens økonomiske forum, er det ventet at Kushner vil komme med en oppdatering om fredsplanen, som Trump-administrasjonen håper å ha klar i løpet av uker eller måneder.
Trump har sagt at han vil lage «århundrets avtale» for å ende den langvarige israelsk-palestinske konflikten, men palestinerne har allerede før planen er presentert forkastet den. De mener USA ikke lenger er en ærlig mekler i konflikten, etter at Trump anerkjente Jerusalem som Israels hovedstad.
Siden den gang har palestinerne konsekvent nektet å møte amerikanske delegasjoner for å diskutere fredsplanen, som ifølge lekkasjer vil innebære at Øst-Jerusalem blir palestinsk hovedstad. Det er ventet at planen blir presentert etter valget i Israel 9. april.
Senest i januar i fjor sa palestinerne NEI til sin egen stat.