I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Dershowitz: – Fredsprosessen har blitt satt tilbake flere år

Programleder Sandra Smith intervjuer Alan Dershowitz (Foto: Fox News/Youtube)
Programleder Sandra Smith intervjuer Alan Dershowitz (Foto: Fox News/Youtube)
Harvard-professor Alan Dershowitz til Fox News: - Barack Obama lurte meg.

Alan Dershowitz (78) er en amerikansk advokat, jusprofessor, forfatter og samfunnsdebattant. Han har tradisjonelt vært en tilhenger av Demokratene, partiet til president Barack Obama. Onsdag 28. desember ble Dershowitz intervjuet i studio hos Fox News i programmet «The Kelly File». Temaet var Israel, FN, Obama og Kerry.

Programleder Sandra Smith startet intervjuet med å spørre om Dershowitz tror Obama-administrasjonen har forklart seg falskt [om hva som skjedde da USA fredag i forrige uke lot en anti-israelsk resolusjon bli vedtatt i FNs sikkerhetsråd].

– Det er åpenbart, svarte Dershowitz. – For det første: Dersom USA ikke hadde noen rolle i å hjelpe til med å få resolusjonen vedtatt, vil det bety at vi har trukket oss fra vårt ansvar. Selvsagt hadde vi en rolle, og selvsagt hadde de [Obama-administrasjonen] en rolle, og det kommer til å bli høringer i Kongressen om det. Da blir Ben Rhodes [en av Obamas nærmeste rådgivere, særlig i utenrikspolitiske spørsmål] nødt til å heve hånden, og sverge under ed [på å si sannheten]. Når han blir krysseksaminert, vil han erkjenne nøyaktig hvilken rolle han spilte, hvilken rolle visepresident Biden spilte, og hvilken rolle USAs president spilte. Det kunne ikke ha skjedd uten en fullstendig støtte og oppmuntring fra USA, og dette setter fredsprosessen langt tilbake, sa den amerikanske professoren.

Dershowitz fortalte også at han kjenner utenriksminister John Kerry svært godt. Jusprofessoren mener Kerry, til tross for sine gode intensjoner, i virkeligheten drev palestinerne bort fra forhandlingsbordet da han onsdag talte i USAs utenriksdepartement om fred i Midtøsten.

– Det Kerry nå faktisk har sagt til dem er at det ikke er deres feil, men israelernes. Nå har palestinerne et lurt svar: «Ja, vi vil sette oss ned for å forhandle, men bare under sikkerhetsrådets resolusjon». Det betyr at de starter forhandlingene med eiendomsretten til Vestmuren og adkomstveien til Det hebraiske universitetet og sykehuset Hadassah. Det betyr en urettferdig forhandlingsposisjon. Fred vil bli satt tilbake flere år som et resultat av denne skadelige resolusjonen, og av den svært dårlige talen holdt av Kerry i dag, fortsatte Dershowitz.

USAs utenriksminister John Kerry (f.v.) og PAs sjefsforhandler Saeb Erekat hilser på hverandre før et møte i Jordan. (Foto: U.S. Departement of State, flickr.com)
USAs utenriksminister John Kerry (f.v.) og PAs sjefsforhandler Saeb Erekat hilser på hverandre før et møte i Jordan. (Foto: U.S. Departement of State, flickr.com)

–  Mener du at Obama-administrasjonen har forårsaket så mye skade at Trump-administrasjonen ikke vil kunne gjøre stort når han overtar 20. januar, spurte Smith.

– President Obama har med overlegg, og på udemokratisk vis begrenset Trumps handlingsrom da han lot denne resolusjonen bli vedtatt i Sikkerhetsrådet. På grunn av veto-systemet kan den ikke gjøres om senere, svarte Dershowitz.

– Det er udemokratisk av en «lame duck«-president [en som ikke er gjenvalgt, men må sitte ut perioden] å gjøre dette når Kongressen ikke er samlet, og å la irritasjonen og den sårede stoltheten gå ut over et annet land. I tillegg låser han den påtroppende presidentens muligheter. Det vil bety at fred blir mye, mye mer vanskelig å oppnå, sa Dershowitz.

Programleder Sandra Smith (Foto: Fox News/Youtube)
Programleder Sandra Smith (Foto: Fox News/Youtube)

– Utenriksminister Kerry hevdet at Israel ikke vil ha fred, uten å nevne at de tilbød en to-statsløsning i 1937, 1948, 1967, 2000, 2005 og 2008. Hver gang har palestinerne avslått tilbudene. Du får ikke høre om dette fordi Kerry omskriver historien. Denne talen bør vinne en Oscar-pris for «best oppdiktede presentasjon», sa Dershowitz.

Programleder Sandra Smith reagerte med et «wow». Hun fortsatte: – Og du har allerede uttalt at talen er meningsløs og en tragisk tapt mulighet.

Dershowitz kunne bekrefte det, og la til at den var mye verre enn som så.

– Talen er farlig fordi den sier til palestinerne: «Dere trenger ikke å forhandle. Dere trenger ikke å gjøre smertefulle innrømmelser. Vi vil gi dere en stat i Paris [-toppmøtet i januar], vi vil gi dere en stat i FN. Dere trenger ikke å forhandle med israelerne,» sa Dershowitz.

Han sa også at palestinerne nå har sagt de vil forhandle, og at Israel i mange av de siste årene har invitert de palestinske lederne til fredssamtaler uten betingelser eller tidsfrister. Likevel har palestinerne ikke vært villige til å akseptere invitasjonene.

Dershowitz fortalte også at president Obama inviterte ham til en samtale tidlig i sin presidentperiode.

– Han kalte meg inn til Det ovale kontor for en halvtimes samtale. Vi satte oss ned og han forsikret meg om at han alltid vil «dekke Israels rygg», og at han aldri vil svikte Israel. Det var tydelig at han ønsket min støtte, og at jeg skulle uttrykke min støtte til ham overfor velgerne, noe jeg gjorde.

Dershowitz og Obama i samtale i Det hvite hus.
Alan Dershowitz og Barack Obama i Det hvite hus.

Programleder Smith lurte på hva som til syvende og sist var Obamas plan.

Dershowitz svarte: – Hvem vet … Hvem vet om han lurte meg på det tidspunktet, eller om han endret mening? Jeg vet ikke hvilket grunnlag han hadde for å endre mening, men jeg kan si til deg at han lurte meg.

Professoren ga også råd om hva som bør gjøres for å få en endring i verdensorganisasjonens holdning til Israel:

– Vel, først og fremst bør USA slutte med å finansiere ethvert forsøk i FN på å gjennomføre disse forslagene. USA må nå bruke den økonomiske påvirkningskraften landet har for å endre FN til å bli et rettferdig forum. I dag er det slik at hvis Algeria fremmet en resolusjon om at jorden er flat og at det var Israel som gjorde det, vil den få 164 stemmer for, 22 imot, mens 13 vil avstå fra å stemme. Det er et automatisk flertall i FN mot Israel uansett sak.

– Israel er blitt fordømt flere ganger enn alle andre land til sammen. I Syria drepes folk og Russland tar over Ukraina, men det eneste FN bryr seg om er å fordømme Israel for bosetninger. Bosetninger er ikke en hindring for fred. Du kan bygge en sammenhengende stat, slik det ble gjort da Israel forlot Gaza. Men hovedproblemet er: Vil palestinerne anerkjenne Israel som jødenes hjemland, og vil de stanse belønningen som gis for å få folk til å delta i terror? Inntil det skjer, vil det ikke bli noen [palestinsk] stat, avsluttet Dershowitz.

Her kan du se intervjuet med jusprofessor Alan Dershowitz sendt onsdag 28. desember på Fox News.

Relaterte artikler:

Hva NRKs lesere aldri får vite at John Kerry sa

Israel revurderer sitt forhold til FN

Israel og Trump ba Obama nedlegge veto, så snudde Egypt

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre nå

  1. Meld deg på Nordic Israel Congress 9.-11. mai 2024
  2. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  3. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  4. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  5. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart