Det israelske forsvaret (IDF) sier de har funnet den til nå aller største terrortunnelen til Hamas på Gazastripen, skriver Times of Israel.
Den flere kilometer lange tunellen ligger 50 meter under bakken og er delvis bred nok til at kjøretøy kan passere gjennom. En av inngangene til tunellen lå bare 400 meter fra grensen mellom Israel og Gazastripen.
IDF sier at i løpet av de siste ukene har ingeniørtropper brukt «avansert etterretning og teknologi» til å avdekke tuneller og uskadeliggjøre dem.
Den store tunellen som nylig ble avdekket har flere forgreininger og kryss, kloakksystem, strøm og kommunikasjon. Det var utplassert sprengladninger i deler av tunellen for å forhindre israelske soldater i å komme inn. Det ble funnet store menger våpen inne i tunellen.
– Bredden tyder på at den var ment å brukes til angrep med kjøretøy mot sivilbefolkning i grenseområdene mot Gaza, sier IDF.
The IDF reveals the largest-ever Hamas attack tunnel discovered by the military, in the northern Gaza Strip, close to the Erez border crossing. (1/6) pic.twitter.com/iibllYL46M
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) December 17, 2023
Ingen deler av tunellen skal ha krysset inn på israelsk territorium.
I forbindelse med bakkeoperasjonen på Gazastripen har IDF avdekket og ødelagt store deler av Hamas sitt nettverk av tuneller. Det har også vært kamper mellom israelske soldater og Hamas-terrorister inne i tunellene.
IDF har også begynt å pumpe sjøvann inn i enkelte av tunellene.
Hamas har brukt flere hundre millioner kroner på å bygge et enormt nettverk av tuneller under bakken. Den palestinske terrorgruppen har klart å smugle inn avansert utstyr til å grave ut tunellene med.
– Dette er ikke vanlige tuneller. Det er en hel by. En terroristby under jorden som Hamas har gravd og bygget i stedet for å investere pengene i innbyggerne på Gazastripen, sier IDFs talsperson Daniel Hagari.
Videoklipp som IDF har fått tak i viser byggingen av tunellen:
The construction of the massive Hamas tunnel complex was hidden because it wad inside a building. Documentation of the tunnel's construction was obtained by the IDF. pic.twitter.com/aUK3gAUweS
— Joe Truzman (@JoeTruzman) December 17, 2023