FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger i Midtøsten (UNRWA) kunngjorde søndag at de ikke lenger vil levere nødhjelp gjennom den israelske grenseovergangen Kerem Shalom. Årsaken er at nødhjelpen blir plyndret når den kommer inn til Gazastripen.
UNRWA-leder Philippe Lazzarini sier at Kerem Shalom er blitt for farlig på den palestinske siden av overgangen. Han viser til at den 16. november ble 97 av de 109 lastebilene som passerte grenseovergangen kapret av det han omtaler som «væpnede grupper». Noen ganger blir alle forsyninger stjålet.
Men selv om Lazzarini erkjenner at «væpnede gjenger» stjeler store deler av nødhjelpen, så nevner han ikke Hamas med ett eneste ord. Tvert imot klandrer han Israel for at nødhjelpen ikke kommer frem. Det får Avi Mayer, tidligere sjefredaktør i Jerusalem Posts, til å reagere.
– For en avskyelig, latterlig person lederen av UNRWA er. Han erkjenner at «væpnede gjenger» stjeler mye av nødhjelpen som er ment til menneskene i Gaza, men han nevner ikke at tyvene er palestinere og at Hamas stjeler mye av nødhjelpen. I stedet for anklager han… Israel. For en klovn, skriver Mayer på X.
Hamas har det siste året tjent flere milliarder kroner på å stjele nødhjelp for å så selge den videre. Dette har blitt den viktigste inntektskilden deres. Pengene som Hamas tjener på salg av nødhjelp brukes til å rekruttere nye terrorister.
Også kriminelle gjenger på Gazastripen stjeler og selger nødhjelp videre.
Ifølge COGAT, avdelingen i det israelske forsvaret som håndterer nødhjelpen, er det bare rundt 7% av nødhjelpen til Gaza som blir koordinert av UNRWA. De mener det derfor ikke er noen krise at UNRWA har satt arbeidet på pause.
– Det er flere titalls humanitære organisasjoner som opererer på Gazastripen og som tar en stadig større rolle i det humanitære arbeidet. I forrige uke ble over 1000 lastebiler med nødhjelp fordelt utover hele Gaza, uttaler COGAT.
I tillegg til Kerem Shalom er det fire andre åpne grenseoverganger mellom Israel og Gazastripen som brukes til å frakte inn nødhjelp. Siden i fjor har det kommet over 58.000 lastebillass med over 1,1 millioner tonn med nødhjelp.
Israel vedtok i oktober å avslutte alt samarbeid med UNRWA, blant annet fordi flere av organisasjonens ansatte deltok i massakren 7. oktober i fjor. Flere hundre ansatte i UNRWA har bånd til Hamas. Dette trer i kraft over nyttår.