Onsdag 15. januar publiserte Dagbladet en kommentar av politisk redaktør Lars Helle.
Allerede i andre avsnitt går det galt: «Terrorangrepene mot Israel 7. oktober 2023 er bakgrunnen for Israel og statsminister Benjamin Netanyahus hemningsløse arbeid med å legge Gaza i ruiner. Det som har skjedd siden overgår dessverre alle tidligere forestillinger om hva en hevn skal være. I tillegg til nedslaktingen av titusenvis av mennesker, har Israel mer eller mindre hindret all humanitær hjelp til Gaza. Befolkningen der mangler ikke bare tak over hodet. De mangler mat, medisiner, klær og andre helt livsnødvendige varer,» skriver Helle.
Gaza ligger ikke i ruiner på grunn av Benjamin Netanyahu eller på grunn av hevn, men fordi Hamas gjennomførte en massakre på over 1100 israelere og tok 251 gisler 7. oktober 2023. Siden har de hemningsløst, i strid med alle krigens lover, holdt på et stort antall sivile og militære gisler, og nektet å overgi seg. Hamas hadde spredt seg militært i den sivile infrastrukturen mer enn noen tidligere har hatt forestillinger om. Fordi hus har vært minelagt, kamphandlinger har funnet sted eller militære tunneler er bygd under har det blitt store ødeleggelser – som det dessverre blir i alle kriger. Dersom Hamas-ledelsen hadde hørt på Netanyahu, ville de frigitt gislene og overgitt seg i en tidlig fase – slik at Gaza ikke hadde blitt ødelagt.
Det stemmer ikke at «Israel mer eller mindre har hindret all humanitær hjelp til Gaza». Tvert imot, har Israel, i et omfang som man vel aldri før har sett i krigens historie, lagt til rette for overføring av humanitær hjelp inn til området. Totalt er det overført over 1,3 millioner tonn, ifølge COGAT. Det er overført 993.741 tonn med mat, noe som tilsvarer omkring 1 kilo mat per døgn per innbygger.
«Forhåpentlig rekker hjelpeorganisasjonene inn med de 600 trailerlassene med humanitær bistand, som er en viktig del av avtalen,» skriver Helle senere. Det virker som han ikke vet at allerede 15. januar kjørte totalt 520 lastebiler inn på Gaza-stripen med leveranser.
Helle mener «avtalen er uansett skjøre greier», og det har han nok rett i. Men så fortsetter han: «og det skal ikke mye steinkasting til før både droner og kanoner aktiviseres igjen». Tror Dagbladets politiske redaktør at IDFs droner og kanoner på Gaza var et resultat av steinkasting? Nei, det var et resultat av over 20 år med rakett- og granatangrep, som kulminerte i 7. oktober-massakren. Det var et resultat av en Hamas-bevegelse som erklærte at de ville gjennomføre nye massakrer igjen og igjen, inntil Israel er utslettet.
Lars Helle er redaktøren som allerede i 2006 satte på trykk en tegning av Israels daværende statsminister Ehud Olmert som leirkommandant i en nazistisk konsentrasjonsleir. Også denne gang er det Israels statsminister som er Helles skyteskive. Han skriver om våpenhvileavtalen: «En skikkelig god avtale hadde hatt en annen tidshorisont, vært mer forpliktende og hatt en betingelse om Netanyahus avgang.»
Dagbladet skal være et «uavhengig venstreorgan for frisinnet og fremskrittsvennlig politikk i nasjonal, sosial og økonomisk henseende», men nå vil den politiske redaktøren altså kansellere det israelske demokratiet og overprøve de israelske velgernes vilje.