Lørdag 1. juni dro en flokk på 40 MIFFere og andre med buss fra Drammen sentrum til Oslo. Første stopp var synagogen i Bergstien.
– Da vi ankom synagogen ble vi tatt imot av Ervin og Marianne Kohn. Torah-lesingen på hebraisk var allerede i gang, og vi fikk være med den siste timen. Det var veldig spesielt å overvære denne handlingen, sier Mette Follestad. Hun er med i styret i MIFF Drammen og medlem av MIFFs hovedstyre.
Turgruppen fortsatte ned til Jødisk Museum i Calmeyers gate. Her ble det også gitt omvisning.
Siste stopp var HL-senteret på Bygdøy.
– Vi konsentrerte oss om den «norske avdelingen» som ligger i underetasjen. Vi fikk vite at jødenes eiendeler ble registrert allerede i januar 1942 og de ble pålagt å få stemplet en «J» i passet sitt. I et av rommene er alle veggene dekket av navnene på de omkomne jødene. Det gjorde et veldig sterkt inntrykk å se hele familier som ble utryddet, sier Follestad.
– HL-senteret er et Yad Vashem i miniatyr som virkelig er verdt å besøke, legger hun til.
Alle deltakerne var veldig fornøyd med turen. Noen lokalforeninger i MIFF har hatt lignede turer tidligere, og Follestad anbefaler alle å gjøre det samme.