AUF-leder Gaute Børstad Skjervø er kritisk til at det norske herrelandslaget skal møte Israel i kvalifiseringen til fotball-VM 2026. Nylig ble Norge og Israel trukket i den samme kvalifiseringsgruppen. Skjervø mener Norge må vurdere å boikotte kampen, noe også andre politikere på venstresiden tar til orde for.
Det vil i så fall gjort at Israel hadde vunnet og fått en enklere vei til VM.
Men AUF-lederen er ikke bare åpen for boikott av landskampen mot det israelske herrelandslaget. Han tar også til orde for å utestenge israelske barn fra å kunne delta på Norway Cup og andre fotballturneringer her i Norge.
– Jeg mener vi ikke bør ha noen spesiell fotballutveksling med Israel. De bør ikke inviteres til Norway Cup eller andre arenaer for å sportsvaske seg i Norge. Fotballen er full av doble standarder. Hvorfor skal Norge ha utveksling med Israel og ikke Russland, sier Skjervø i et intervju med VG.
Det er trist å lese at et norsk ungdomsparti ønsker å utestenge barn og ungdom fra en fotballturnering, fordi man er uenig med landets politiske ledelse.
Dessuten er det meningsløst å sammenligne Israel med Russland. Russerne ble utestengt av FIFA fordi landet gikk til en uprovosert angrepskrig mot Ukraina. Israel på sin side ble angrepet av Hamas den 7. oktober i fjor, da palestinske terrorister stormet inn i Israel og drepte 1200 mennesker og tok 251 gisler.
På samme måte som Ukraina har rett til å forsvare seg mot de russiske angrepene, har Israel lov til å forsvare seg mot terrorgruppen Hamas.
AUF-lederen kan trøste seg med at det trolig ikke vil komme mange israelske lag til Norge med det første. Nylig skrev den venstreorienterte israelske avisen Ha’aretz om at det skyller en bølge av antisemittisme over Norge. Det er trolig ikke mange israelske lag som ønsker å reise hit – av frykt for egen sikkerhet.
I sommer besøkte et fotballag med israelske tenåringer Sørlandet. Normalt skulle de spilt fotball på NorwayCup, men på grunn av frykt for at de ville oppleve hets og trakassering turte de ikke å delta.
I stedet for de en trygg og god opplevelse på Sørlandet.
Hva synes du om AUF-lederen sitt forslag om å utestenge israelske barn?
Si din mening i kommentarfeltet under!