Det går frem av et utkast til plan for gjenoppbyggingen av Gaza som ble lagt frem av ambassadørene fra Tyskland og Frankrike og viseambassadøren fra Storbritannia, i et møte med Israels nasjonale sikkerhetsrådgiver Yossi Cohen i Jerusalem onsdag.
Statsminister Benjamin Netanyahu har tatt til orde for at landene som støtter palestinerne i Gaza med bistand nå bør kreve avvæpning og demilitarisering av området parallelt med deres bidrag til gjenoppbyggingen etter krigshandlingene i sommer. Nå har han altså fått gehør for dette kravet fra tre av de toneangivende landene i EU.
Ha’aretz oppsummerer hovedpunktene i planen som ble fremlagt av ambassadørene:
– Hindre at Hamas og de andre terrororganisasjonene i Gaza bevæpnes på nytt og gjenoppbygger sin styrke.
– Gjenoppbygge Gaza-stripen i samarbeid mellom det internasjonale samfunnet og de palestinske selvstyremyndighetene, og holde døren åpen for innføring av humanitær hjelp over grensen til Gaza.
– Iverksette en internasjonal prosedyre for å hindre at illegale materialer blir innført til Gaza-stripen, og for å sikre at materialer som sement og jern ikke når terrororganisasjonene, men kun brukes til å rehabilitere Gaza.
– Gjeninnsette de palestinske selvstyremyndighetene og president Mahmoud Abbas i Gaza.
– Vurdere å opprette grensevakter fra EU til å betjene grenseovergangen Rafah sammen med de palestinske styrkene.
Dokumentet forteller også at de tre landene er interessert i å oppnå avtaler med Israel, og vurderer å gå inn for å gjøre avtalene bindene ved FNs sikkerhetsråd. Dokumentet er imidlertid fortsatt å betrakte som et forslag der endringer kan komme. Cohen uttaler at Israel ønsker å være med på samarbeidet om den videre utformingen av planen.