En kilde i de palestinske selvstyremyndighetenes sikkerhetstjeneste opplyste fredag til Israel Radio at de hadde avdekket en Hamas-celle i nærheten av Hebron, og at palestinsk politi har arrestert fem medlemmer av cellen. Ifølge kilden planla terroristene angrep i Israel, skriver Jerusalem Post.
Sikkerhetsstyrkene skal ha blitt oppmerksomme på terrorcellen etter å ha fått meldinger om at noen jobbet med å forberede eksplosiver inne i en leilighet. Cellemedlemmene skal ha vært i en tidlig fase av virksomheten, der de fokuserte på å skaffe og klargjøre nødvendige materialer for å lage eksplosiver. De hadde ikke rukket å ferdigutvikle noen bomber da de ble pågrepet.
Kilden sier at palestinske sikkerhetsstyrker har arrestert flere væpnede Hamas-celler på Vestbredden tidligere i år. Til nå i 2015 skal slike celler være pågrepet av PA i Hebron, Kalkilya, Nablus og Jenin. Dette er også tidligere bekreftet av PA.
Israelske styrker har også ved flere tilfeller avdekket terroraktivitet i Hamas-regi på Vestbredden de siste månedene. 15. april ble 29 Hamas-medlemmer arrestert for terrorplanlegging.