– På det nåværende tidspunkt tror jeg ikke vi trenger å øke skattene, fordi vi har tatt høyde for denne situasjonen. Dessuten kommer kanskje inntektene fra naturgass til å bli høyere, forklarer Benjamin Netanyahu i et intervju med Kanal 2.
En skatteøkning ble innført sommeren 2012 og trådte i kraft først 1. januar 2013. Det skal ifølge regjeringssjefen være nok til å kunne balansere budsjettet i år uten å måtte ta ytterligere grep. Skatteøkninger ligger «ikke i min ryggmargsrefleks», sier statsministeren.
Israel er et av de få landene som har maktet å redusere statsgjelden de siste årene. En sterk israelsk økonomi gjennom hele finanskrisen har sørget for det, med en tidvis vekst på over 5 prosent. I dag er den israelske statsgjelden ett prosentpoeng innenfor OECDs anbefalte grense på maks 75 prosent av bruttonasjonalprodukt (BNP). Men staten Israel betaler ofte langt høyere renter på disse lånene enn andre vestlige nasjoner.
Et stort underskudd på statsbudsjettet for 2012 på 4,2 prosent av BNP har gjort israelere flest bekymret for statens finansielle situasjon i 2013. Særlig eksportnæringen opplever stor nedgang i etterspørselen fra Israels to største handelspartnere, USA og EU. Blant annet eksporten av diamanter falt 22,8 prosent i løpet av fjoråret.