Reaksjonene etter terrorangrepet i Jerusalem onsdag ettermiddag er sterke på israelsk side.
– Palestinske selvstyremyndigheter har ikke, og har aldri hatt, en kultur med fred, men en kultur med oppvigleri og jihad mot jøder, skriver forsvarsminister Moshe Ya’alon på sin Facebook-side. Han peker på noen eksempler. PA-president Mahmoud Abbas sine løgnaktige uttalelser mot Israel fra FNs talerstol, stadige palestinske forsøk på å delegitimere Israel i det internasjonale samfunn og oppvigleri i det palestinske undervisningssystemet.
– Derfor sier vi igjen og igjen at roten til konflikten ikke er strid om landområder, men det faktum at palestinerne avviser å akseptere vår rett til å eksistere som en jødisk stat samme hvilken grenser den har, konkluderer Ya’alon.
Utenriksminister Avigdor Lieberman kobler terrorangrepet i Jerusalem til terrorangrepet i Canadas hovedstad Ottawa samme dag.
– Terrorangrepene som fant sted nesten samtidig i to forskjellige deler av verden, viser igjen at terrorisme er en global pest som må bli bekjempet med kraft og uten kompromiss, sier Lieberman.
– Terroren skyldes ikke «bygging i Jerusalem, Ottawa, New York, Madrid, London eller Mombasa – men fra radikal islams krig mot den vestlige verden, legger han til.
Økonomiminister Naftali Bennett mener den israelske regjering bør svare på terrorangrepet med å gi grønt lys til bygging av tusenvis av nye boliger i jødiske bydeler av Jerusalem.
– Den som er redd for å bygge boliger i Jerusalem, den som ignorerer steinkastere i hovedstaden, den som tillater at bensinstasjoner og jernbanestasjoner blir brent, annonserer at han har gitt opp suverenitet over Jerusalem, sier Bennett.