Den timeslange dokumentarfilmen (Supernova: The Music Festival Massacre) om terrorangrepet Hamas utførte mot musikkfestivalen i Sør-Israel 7. oktober, skal vises i flere land. Sveriges Television (SVT) og Danmarks Radio (DR) har sikret seg rettighetene for sine respektive land, men NRK, ifølge de israelske rettighetshaverne, takket nei til å vise filmen om angrepet som kostet nærmere 400 unge israelere livet og hvor 40 ble tatt som gisler til Gaza.
MIFF har kjøpt rettigheten til å vise filmer på flere steder i Norge, Danmark og Sverige. Vi kommer fortløpende til å legge ut dato og sted for visningene (se nederst i artikkelen). Filmen har hebraisk tale og er tekstet på engelsk. Se traileren her.
I denne følelsesladde dokumentarfilmen deler overlevende fra massakren og redningsmannskaper deres opprivende historier om grusomhetene de var vitne til 7. oktober på festivalen i nærheten av Gaza-stripen. Det var 3500 deltakere fra mange land. Deres vitnesbyrd er vevd med sanntidsopptak samlet fra flere kilder.
«Vi satte umiddelbart i gang for å dokumentere hendelsene på musikkfestivalen, men alle detaljene om dette koordinerte terrorangrepet kommer først nå sammen, og gir en omfattende historie som utvilsomt vil gi gjenklang i årene som kommer,» sier Reinhardt Beetz, administrerende direktør i Gebrueder Beetz Filmproduktion.
Filmskaperne samlet inn opptak fra dusinvis av ulike kilder, inkludert Hamas egne kameramenn og GoPros, ofrenes mobiltelefoner, overvåkningskameraer, dash-kameraer og fra redningsmannskapet på stedet.
Det godt planlagte angrepet fra Hamas på festivalen var en del av en serie raid mot en rekke israelske mål utført av terrorgruppen tidlig på en helligdag. Massakren var starten på en krig mellom Israel og Hamas på Gaza-stripen.
Foreløpig er følgende visninger satt opp:
17. januar: MIFF Grenland
22. januar: MIFF Stavanger
23. januar: MIFF Oslo
1. februar: MIFF Haugalandet (Haugesund)
MIFF Sverige (Gøteborg)
10. februar: MIFFs ungdomskonferansen på Fornebu