Hamas løslot mandag det israelsk-amerikanske gisselet Edan Alexander etter 584 dager i fangenskap. Den palestinske terrorgruppen gikk med på å løslate Alexander som en velvilje til USAs president Donald Trump i forkant av hans planlagte reise til Midtøsten denne uken.
Alexander er oppvokst i USA, men flyttet til Israel i 2022 for å tjenestegjøre i det israelske forsvaret (IDF). Han var 19 år gammel da han ble tatt til fange av Hamas på en IDF-base under angrepet 7. oktober 2023. I løpet av tiden i fangenskap har han rukket å fylle 21 år. Han er det siste gjenlevende gisselet med amerikansk statsborgerskap.
Nyheten om 21-åringens løslatelse kom svært overraskende. Israel var ikke informert før Hamas kunngjorde løslatelsen i forkant. Alexander er den første mannlige IDF-soldaten som løslates fra fangenskap siden 7. oktober-angrepet.
Flere kilder sier til Times of Israel at Hamas løslater den israelsk-amerikanske statsborgeren i et forsøk på å få Trump til å legge press på Israel til å gå med på en avtale om å avslutte krigen i bytte mot en løslatelse av de gjenværende gislene. Etter Alexanders løslatelse er det 58 gisler igjen, hvorav rundt 20 fortsatt skal være i live.
Den israelske regjeringen har sagt at de ikke vil gå med på en avtale som innebærer at Hamas forblir en maktfaktor på Gazastripen. Hamas på sin side ønsker å få på plass en avtale som gjør at krigen avsluttes på deres premisser.
I mars hadde USA for første gang direktesamtaler med Hamas, hvor målet var å få løslatt Alexander og fire døde israelsk-amerikanske gisler.
Den israelske regjeringen reagerte negativt på samtalene mellom USA og Hamas. De frykter USA kan miste interessen for en bredere gisselavtale, hvis de får på plass en avtale som sikrer at bare amerikanske gisler blir løslatt.
Israelske beslutningstakere har siden 7. oktober-angrepet sagt at de ikke vil gjøre forskjell på gisler med dobbelt statsborgerskap og de som ikke har det.
Opposisjonspolitiker Yair Golan mener det er en skam for staten Israel at årsaken til at Alexander nå blir løslatt er det han har et amerikansk pass.
– Jeg har ikke ord for å uttrykke hvor utrolig sjokkerende det er at en soldat som tjenestegjorde i IDF ble forlatt av den israelske regjeringen og var avhengig av den amerikanske presidenten for å bli løslatt, sier Golan, som leder det venstreorienterte partiet Demokratene.
Hele familien til Alexander dro til Israel for å ta han imot etter løslatelsen:
On this Mother’s Day, it is my honor to travel with Edan Alexander’s mom Yael for reunion of her son from Hamas.
— Adam Boehler (@aboehler) May 12, 2025
Thank you President Trump for your commitment to bringing all Americans home. @POTUS @SecRubio @SteveWitkoff ❤️❤️❤️ pic.twitter.com/UwcehqJ0xB