FN anslo 14. oktober at gjenoppbygging av Gaza vil koste omlag 700 milliarder norske kroner. Det tilsvarer rundt 333.333 kroner per innbygger i området.
Den norske regjeringen anslår at statens samlede inntekter i 2026 blir 2.270 milliarder kroner, mer enn tre ganger kostnaden av Gazas gjenoppbygging.
MIFF har bedt den kunstige intelligensen SuperGrok estimere nettoverdien av oljeeksporten til arabiske land. Med oljeprisen i slutten av oktober 2025 anslår SuperGrok at nettoinntektene fra oljeeksporten til arabiske land ligger på 11,5 milliarder kroner per dag. Dermed vil 60 dagers produksjon kunne dekke gjenoppbygging av Gaza.
Det er ikke sikkert det blir så lett å overbevise land som Qatar, Saudi-Arabia og Emiratene om å åpne pengesekken for Gaza, skriver Sam Dagher i nyhetsbyrået Bloomberg.
Fallende oljepris har fått Saudi-Arabia til å kutte ned på noen av sine egne økonomiske utviklingsprosjekter og reformer. Allerede helt tilbake i 2020 gjorde Riyadh store kutt i bevilgninger til palestinske selvstyremyndigheter.
Emiratene er avventende til å satse på Gaza-stripen før de ser full avvæpning av Hamas. Qatar, på sin side, er mer opptatt av å forsikre seg om at Israel kommer til å følge opp sine forpliktelser i Trump-planen.
Trump vil sannsynligvis fovente at Qatar bidrar med en betydelig del av finansieringen til gjenoppbyggingen av Gaza, sier Firas Maksad, administrerende direktør for Midtøsten og Nord-Afrika i Eurasia Group. Trump har nylig gitt Qatar nye sikkerhetsgarantier.
– Alle i Gulfstatene er enige om at de ikke vil investere penger i Gaza med mindre de først er sikre på at dette ikke vil skje igjen, sier Yasmine Farouk, prosjektdirektør for den arabiske halvøya i International Crisis Group.
For å hindre at «det vil skje igjen» har Trump-planen klare krav til Hamas: «Hamas og andre fraksjoner er enige om ikke å ha noen rolle i styringen av Gaza, verken direkte, indirekte eller i noen form. All militær, terror- og offensiv infrastruktur, inkludert tunneler og våpenproduksjonsanlegg, vil bli ødelagt og ikke gjenoppbygd.»
Vil Hamas fortsette å holde sin egen befolkning som gisler, eller vil de forsvinne for å gi sivilbefolkningen bedre framtidsutsikter?



















