Den islamistiske terrorgruppen Hamas, som massakrerte nærmere 1200 mennesker og tok over 250 som gisler under massakren 7. oktober, takker Norge og den norske regjeringen for at de har anerkjent en palestinsk stat.
– Dette er et historisk vendepunkt i Europa, og jeg er sikker på at mange land vil følge dette veldig viktige skrittet for å styrke den palestinske sakens posisjon på et internasjonalt nivå, sier Hamas-talsmann Bassem Naeem til TV2.
Hamas-talsmannen sier de alltid har nytt godt av stor støtte fra Norge.
– Vi har alltid nytt godt av sterk støtte fra Norge, både til den palestinske saken og til det palestinske folks rettigheter, sier talspersonen.
Terrorgruppen takker statsminister Jonas Gahr Støre, utenriksminister Espen Barth Eide, regjeringen og det norske folk for anerkjennelsen.
– Både til den norske regjeringen, og det norske folk – takk for alle disse sterke standpunktene og denne sterke støtten til den palestinske saken, sier Naeem.
Frp-leder Sylvi Listhaug omtaler den norske anerkjennelsen som belønning av terrorisme. Hamas ser altså ut til å tolke anerkjennelsen på samme måte.