Kibbutz Kissufim melder at Shlomo Mansour ble drept under Hamas-massakren 7. oktober 2023. Terrororganisasjonen har holdt hans lik på Gaza siden den gang.
Da MIFF deltok på en hundredagersmarkering for massakren i januar 2024, fortalte jeg historien om Mansour i talen min. Den gang håpet vi at Mansour og alle de andre gislene var i live, og vi var samlet med krav om at de måtte bli løslatt. Her er utdrag fra siste del av talen:
«Dette er Shlomo Mansour, den eldste av gislene. Frigi gislene nå er et rop som å frigi Shlomo! La ham få komme tilbake til kibbutz Kissufim. Frigi Shlomo, så han kan fortsette å stelle sin flotte hage og lage leketøy til barnebarna! La ham få skrive nye kjærlighetsbrev til kona og feire 60 års bryllupsdag!
Shlomo ble født i Irak. Som liten gutt overlevde han Farhud-massakren i Bagdad. Minst 180 jøder ble drept, og også her ble jødene offer for den bestialske, seksualiserte volden som vi så 7. oktober.
Farhud-massakren fant sted i 1941, 7 år før det var noen «Nakba», 26 år før det var noen «okkupasjon». Farhud fant sted etter at nazistisk jødehat og islamistisk jødehat ble blandet i en dødelig cocktail. Uten dette hatet kunne en jødisk stat ha blitt opprettet i fred ved siden av alle de nye arabiske statene i området. Uten dette hatet ville det ikke blitt kriger og terror. Ingen jødiske barn hadde blitt drept. Ingen palestinske barn. Uten dette hatet, kunne palestinerne i Gaza kommet til Kissufim i fred og kjøpe Shlomos smykkekunst eller egg fra kyllingfarmen på kibbutzen. I stedet kom de med angrepsrifler og onde hensikter.
Over halvparten av jødene i Israel har bakgrunn fra arabiske og muslimske land. Fra Marokko i vest til Irak i øst utgjorde jødene en minoritet på 2 prosent da Shlomo ble født på slutten av 1930-tallet. Arealet av Israel, hvor jødene har funnet en nødhavn, er mindre enn 0,2 prosent. Det synes Hamas er alt for mye. Derfor vil de heise islams banner over hagen til Shlomo, over hele kibbutz Kissufim og over hele Israel. Alt for mange i Norge, skremmende mange, støtter opp om denne agendaen, direkte eller indirekte.
Men la oss forsikre dem: Det kommer ikke til å skje! Shlomos barn og barnebarn kommer til å gjenoppbygge kibbutzene rundt Gaza. De kommer til å fortsette å danse og de kommer til å fortsette å lage vakre hager.
Vi sier: Frigi Shlomo nå! Frigi gislene nå! Frigi Shlomo nå! Frigi gislene nå!»
–
Mansours døde kropp skal etter planen utleveres i første del av den inneværende våpenhvilen.