Søk

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

– Trump rettet opp i feilen til Obama

Donald Trump og Barack Obama 20. januar 2017. (Foto: Marianique Santos, US Air Force)
Donald Trump og Barack Obama 20. januar 2017. (Foto: Marianique Santos, US Air Force)
Alan Dershowitz, som stemte på Barack Obama, mener det var riktig av Trump å anerkjenne Jerusalem.

Den amerikanske advokaten, jusprofessoren, samfunnsdebattanten og forfatteren Alan Dershowitz mener president Trumps beslutning om å anerkjenne Jerusalem som Israels hovedstad var det eneste riktige å gjøre for å rette opp i feilstegene til tidligere president Barack Obama. Det skriver Dershowitz i et innlegg i den amerikansk/jødiske avisen The Algemeiner. Dershowitz har tradisjonelt støttet demokratiske presidentkandidater, inkludert Barack Obama og Hillary Clinton så sent som i 2016.

Dershowitz mener det var president Obama som endret på status quo og som gjorde fred vanskeligere da han nektet å legge ned veto mot en FN-resolusjon som erklærte jødedommens helligste steder i Jerusalem for okkupert område. Det gjorde at palestinerne fikk et enormt overtak i framtidige forhandlinger og gjorde det vanskeligere å få til kompromisser.

«Det hadde lenge vært amerikanske utenrikspolitikk å legge ned veto mot ensidige resolusjoner fra FNs sikkerhetsråd som erklærte jødedommens helligdommer som ulovlig okkupert. Obamas avgjørelse om å endre denne politikken var ikke basert på amerikanske interesser eller i fredens interesse. Det var gjort som en personlig hevn mot statsminister Netanyahu og en liten takk for sist fra den avtroppende presidenten», skriver Dershowitz.

Forholdet mellom Netanyahu og Obama var som kjent ikke det beste. Resolusjonen skulle også lage vanskeligheter for president Trump.

«Hvis det har vært en endring i status quo, er det på grunn av president Obama og hans feige beslutning om å vente til han var en avtroppende president med å gjøre opp med statsminister Netanyahu. President Trump fortjener ros for å gjenopprette balanse i forhandlingene mellom Israel og palestinerne. Det var president Obama som gjorde fred vanskeligere. Det var president Trump som gjorde den mulig igjen.»

Da Øst-Jerusalem var under jordansk okkupasjon fra 1948 til 1967, var det forbudt for jøder å be ved Vestmuren, jødedommens helligste sted. Jøder kunne heller ikke gå på Hebrew University, som ble åpnet i 1925 og sponset av Albert Einstein. Jøder kunne heller ikke få medisinsk hjelp ved Hadassah-sykehuset, som hadde behandlet jøder og arabere siden 1918. Jødene ble kastet ut av det jødiske kvarteret i Jerusalem, hvor deres forfedre hadde bygget boliger og synagoger i tusenvis av år. Øst-Jerusalem ble jødefritt.

«Da jordanerne okkuperte disse historiske jødiske områdene, ødela de alle spor av jødedommen, inkludert synagoger, jødiske skoler og jødiske gravplasser. Gravsteiner ble brukt som urinaler. Mellom 1948 og 1967 kom ikke FN med en eneste resolusjon som fordømte den jordanske okkupasjonen eller de kulturelle ødeleggelsene.»

Alan Dershowitz. (Skjermdump fra video)
Amerikanske Alan Dershowitz mener president Trump gjorde rett ved å anerkjenne Jerusalem. (Skjermdump fra video)

Etter at Israel befridde Jerusalem under Seksdagerskrigen i 1967 kunne jødene igjen returnere til sine historiske steder. Likevel var USAs offisielle posisjon at de ikke ville anerkjenne Israels legitime krav til det jødiske Jerusalem. Jerusalems status, inkludert de befridde områdene, måtte avgjøres gjennom forhandlinger og fram til da skulle status quo gjelde. Det er begrunnelsen for at USA ikke har anerkjent Jerusalem tidligere.

«Men selv den historiske status quo ble endret av president Obamas grunnløse beslutning om å ikke legge ned veto mot sikkerhetsrådets resolusjon i desember i fjor.»

Den anti-israelske FN-resolusjonen mener gjenopprettelsen av jødisk tilstedeværelse er «et klart brudd på internasjonal lov». Dershowitz mener at hvis det skal være den nye status quo, så vil det ikke lenger være noen intensiver igjen til å få palestinerne til forhandlingsbordet. Og hvis de først kommer til forhandlingsbordet, kan de bruke denne resolusjonen til å komme med urimelig krav overfor Israel, som ser på disse «ulovlig okkuperte» områdene som hellige og noe det ikke kan forhandles om.

«President Obamas avgjørelse om å ikke legge ned veto mot denne ensidige resolusjonen var et bevisst knep for å gjøre det vanskeligere for hans etterfølgere. Konsekvensen er at det blir mye vanskeligere for hans etterfølgere å få palestinerne til å bli med på forhandlinger med Israel uten forhåndsbetingelser. Ingen framtidig president kan endre på denne skaden, siden man ikke kan endre på et veto som ikke er lagt ned. Og en resolusjon som er vedtatt kan ikke oppheves med mindre det er et flertall for det, og at ingen av de faste medlemslandene legger ned veto mot det igjen. Men med Russland og Kina som faste medlemmer kan du være sikker på at de vil stanse ethvert forsøk på å omgjøre dette vedtaket.»

Men Trumps beslutning om å offisielt anerkjenne Jerusalem som Israels hovedstad bidrar til å gjenopprette balansen, skriver Dershowitz. Han mener anerkjennelsen understreker at USA ikke aksepterer det jordanske forsøket på å utslette jødisk historie fra det historisk jødiske området av Jerusalem.

«Siden så og si alle i det internasjonale samfunnet anerkjenner at enhver rimelig fred må anerkjenne Israels legitime krav på disse og andre steder i Jerusalem, så er det ingen grunn til å godta en FN-resolusjon gjør enhver jøde eller israeler som beveger seg inn på disse historiske jødiske områdene til en kriminell. [Ironisk nok ba president Obama ved det han betrakter som den ulovlig okkuperte Vestmuren.]»

Dershowitz mener Trump med anerkjennelsen av Jerusalem har ryddet bort mange av hindringene som Obama la i veien for ham. Noen har argumentert med at USA ikke burde anerkjenne Jerusalem fordi det kan oppildne arabiske terrorister, men ingen amerikansk beslutning må være styrt av truslene om vold, understreker jusprofessoren. Han mener at hvis USA ga etter for truslene, ville det bare stimulere andre til å bruke vold som løsning.

«Så la oss hylle president Trump for å gjøre det riktige ved å rette opp i feilene som president Obama gjorde på slutten av presidentskapet sitt,» konkluderer han.

Tidligere møte mellom Israels statsminister Benjamin Netanyahu og USAs president Barack Obama i Det hvite hus, mars 2013. (Foto: Amos Ben Gershom, Prime Minister of Israel, flickr.com)
Netanyahu og Trump hadde ikke det beste forholdet. (Foto: Amos Ben Gershom/Flickr)

 

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre

  1. Meld deg på Nordic Israel Congress 9.-11. mai 2024
  2. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  3. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  4. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  5. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart