Søk

Natt til 13. juni innledet Israel et omfattende forhåndsangrep mot Irans militære mål. IDF bekrefter at Irans militære leder og øverstkommanderende for revolusjosgarden er blant lederne som er drept i den første angrepsbølgen.

Israel har tidligere stanset Saddam Hussein og Bashar Assad fra å få atomvåpen. En dag vil verden forstå å takke Israel.

Vil du støtte MIFFs informasjonsarbeid? Bli medlem, gi en gave, eller Vipps 39881.

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen MÅ ta slutt NÅ!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. LO og andre mektige motstandere har helt bensin på bålet. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Hva NRK fortier når de skriver om informasjonskrigen i Gaza

Er det første gang NRK har nevnt Pallywood?

Mandag 25. august publiserte NRK en artikkel med tittelen Gaza-krigen kjempes ikke bare med våpen: – Det foregår en parallell krig på nettet. Journalistene var Ingeborg Christensen Breivik og Vilde Skorpen Wikan. Sistnevnte har sin egen historie med å spre feilinformasjon.

NRK-journalistene har funnet noen norske forskere som forteller at det pågår en krig om sannheten, som om det var noen nyhet. NRK-journalistene ser ut til å være blinde for at de selv er en aktiv part i den samme krigen, til tross for alle de fine ordene som redaksjonelle medarbeidere er forpliktet til etter Vær Varsom-plakaten og NRK-plakaten.

NRK skriver at Pallywood er et begrep som hevder (i den grad begrep kan hevde noe) «at bilder og videoer som viser lidelsene i Gaza, er falske og iscenesatte». Pallywood omtales som en «konspirasjonsteori som har eksistert i en årrekke».

Vi har ikke møtt noen som tror at alle bilder og videoer som viser lidelse i Gaza er falske og iscenesatte. Pallywood brukes som uttrykk for enkeltepisoder der man kan reise spørsmål med (berettiget eller uberettiget) om noe er iscenesatt. Det er like lite en konspirasjonsteori som begrepet «forbikjøringsulykke». Ingen tror at alle trafikkulykker skyldes forbikjøringer, men noen ganger kan man fremsette forbikjøring som teori for ulykken (og så må man vise med argumenter for eller imot om hypotesen er gyldig eller ikke). Noen ser forbikjøringsulykker eller Pallywood som forklaringer alt for ofte, men NRK kan med rette anklages for konsekvent å ha lukket øynene for alle episoder av Pallywood.

Staten Israel «hevder at bildene fra Gaza er falske, og at palestinske journalister egentlig er Hamas-tilknyttede propagandister», skriver Breivik og Wikan – men de tar feil.

I Instagram-posten de lenker til fra staten Israel vises det til en rapport i det tyske magasinet Bild hvor lidelsen på Gaza ikke underkjennes, men det påpekes at noen av bildene som er brukt i internasjonale medier (inkludert NRK) er oppstilte og tatt ut av sin kontekst. Det blir også påpekt at en navngitt fotograf arbeider for et mediebyrå underlagt Tyrkias Hamas-vennlige president Recep Tayyip Erdoğan og at fotografen har skrevet fiendtlige budskap mot Israel i sosiale medier.

Bild skriver: «På Gazastripen er det nå nesten utelukkende palestinske fotografer som tar bilder – ganske mange med Hamas-tilknytning. Historiker og fotoekspert Gerhard Paul uttalte til Süddeutsche Zeitung: «I sørlige Gaza kontrollerer Hamas 100 prosent av bildeproduksjonen.» Målet: å skape sympati i Vesten og hisse opp sinne mot Israel.»

I stedet for å ta rapportene fra sine tyske kollegaer på alvor, blir dette avskrevet av NRK-journalistene som noe «Israel hevder». Og NRK vet at de sitter i glasshus – helt siden krigen startet har de brukt en palestinsk journalist som har feiret rakettangrep mot Israel.

NRK-journalistene må ha jobbet med saken sin etter partilederdebatten på TV2 tirsdag 19. august. I oppdatering på sosiale medier har MIFF påvist feilinformasjon som Jonas Gahr Støre og Kirsti Bergstø kom med i debatten.

Tirsdag 26. august sendte MIFF spørsmål til NRKs journalister Ingeborg Christensen Breivik og Vilde Skorpen Wikan: Er det noen grunn til at dere ikke nevner som eksempler dette fra forrige uke når dere skrier om feilinformasjon om Gaza? Vi har foreløpig ikke fått svar.

Fredag 22. august skrev NRK at FN har erklært hungersnød i Gaza by. Da sendte MIFF følgende spørsmål til NRKs fire journalister.

Fem dager har gått, og ingen av de fire journalistene har tatt seg tid til å svare oss.

Etter alle anklagene mot Israel, skriver Breivik og Wikan: «Feilinformasjon om det som skjedde, har også blitt spredt fra Hamas’ side.» De nevner følgende eksempler:

  • Hamas hevdet å ha kidnappet flere IDF-ledere 7. oktober – det viste seg å ikke stemme.
  • Materiale fra et annet sted eller en annen historisk kontekst blir satt inn i en helt feilaktig kontekst.
  • «I tiden etter 7. oktober ble det også hevdet at massakren ble begått av Israel selv, med mål om å forsvare et angrep på Gaza. En såkalt falsk flagg-operasjon. Det finnes ikke beviser for denne konspirasjonsteorien.»

NRK nevner aldri med et ord hvordan Hamas har manipulert bildet av krigen ved aldri å innrømme hvor mange av sine egne terrorister som er blant de døde. De har heller ikke gjengitt den seriøse kritikken av Hamas sine dødslister.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart