I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

 

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

 

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Conrad Myrlands tale på Oslo Symposium 2015

Conrad Myrland taler på Oslo Symposium i mars 2015. (Foto: Tor-Bjørn Nordgaard, MIFF)
Conrad Myrland taler på Oslo Symposium i mars 2015. (Foto: Tor-Bjørn Nordgaard, MIFF)
- Det nytter å kjempe for Israels sak i Norge, understreket Conrad Myrland, daglig leder i MIFF, i sin tale til Oslo Symposium torsdag ettermiddag.
  • Her følger et forhåndsskrevet manus. Talen som ble framført kan avvike noe. Se video av talen.

 

Shalom! Hjertelig takk for en ny mulighet til å tale til Oslo Symposium. Når du er her, ikke se bare her fram på talerne, se rundt deg der du sitter! På raden foran deg, bak deg, til høyre og venstre, ser du noen av Israels mest trofaste venner i Norge.

Her ser jeg mange som på ulike måter og gjennom ulike organisasjoner fyller israelske hjerter med takknemlighet. Og vi er glad for at Israels venner i Norge også finnes i flere bevegelser som ikke er representert her i dag. Sammen har vi alle betydd en forskjell og sammen vil vi fortsette å bety en stor forskjell i framtiden.

Det er noen jeg ikke ser her. Jeg ser ikke noen som til enhver tid støtter alt det som skiftende israelske regjeringer eller organisasjoner gjør. Jeg har aldri møtt noen slike Israel-venner. Har du?

Nei, det er motstanderne av Israel som dyrker myten om at slike Israel-venner finnes. Men vi er ikke tankeløse, hjelpeløse nikkedukker for en fremmed makt.

Israelerne er jo ikke enige med seg selv en gang! Det er det som er demokrati. Og det var det vi på ny så et så godt eksempel på ved Knesset-valget for to dager siden.

Israel har et mye større religiøst og politisk mangfold enn Norge. Israelerne slipper mye av den politisk korrekte tvangstrøyen. Deres frihet er jo en av de mange gode grunnene til at vi støtter Israel i et nabolag fullt av ufrie, nasjonalistiske eller religiøse diktaturer.

Av og til får jeg høre innvendinger mot pro-israelsk arbeid i Norge: «Det nytter ikke!», blir det sagt.» Folk vil ikke høre sannheten om Israel.»

Men vår erfaring er at det nytter å kjempe for det jødiske folkets rett til et nasjonalt hjemland. Det nytter å formidle israelernes egne perspektiver. Det nytter å samle Israels venner til felles innsats. Det er jo denne konferansen et bevis på! Bare siden sist gang, for to år siden, har vi hatt mye å glede oss over.

Importen fra Israel øker til nytt rekordnivå år etter år.

Vi har fått en statsminister som sier hun ønsker å styrke de økonomiske og kulturelle relasjonene. Erna Solberg har valgt statsråder hvor dette finner støtte, ikke statsråder som kaster appelsiner fra seg i forakt dersom de har blitt modne på et israelsk appelsintre.

Senest i fjor, på Slottet, har kong Harald skålt «for Israels folk og for de gode forbindelser mellom våre to folk» foran hele den norske regjeringen.

Karl Johan ble kledt i hvitt og blått under statsbesøket til president Peres.

Ville noe av dette funnet sted dersom ingen norske velgere stod opp for den jødiske staten?

Ville vi sett og hørt dette dersom det ikke fantes organisasjoner og medier som setter fokus på Israels sak?

Og det er enda mye mer å glede seg over.

Under overflaten, på bunnen av Middelhavet om du vil, skrives et nytt norsk og israelsk gasseventyr.

Alle statlige, høyere utdanningsinstitusjoner i Norge tar i år i bruk et israelsk bibliotekssystem.

Tror dere dette ville skjedd dersom Israel-venner lot boikott-tilhengerne rå grunnen i den offentlige debatten alene?

Kringkastingsrådet har sluttet med ensidig, politisk velsignelse av NRKs dekning som «god og balansert». Nå gir de overraskende sterk kritikk. Tror dere det ville skjedd dersom ikke venner av Israel tok til motmæle mot propagandaen?

Den kanskje største politiske seieren til Israels venner den siste toårsperioden kom i høst. Et nesten samlet Storting avviste å følge Sveriges elendige eksempel med anerkjennelse av en palestinsk stat. SV ble stående alene. «Det må være en realitet vi anerkjenner – ikke en visjon,» svarte Arbeiderpartiet.

Senterpartiets Liv Signe Navarsete kom med den avvisningen jeg likte best av alle: Hun slo fast: «Vi vil ikke anerkjenne Palestina før Palestina anerkjenner Israel.»

Er det fortsatt noen som tror det ikke nytter å informere om Israels sak? Noen vil høre, og disse gjør en forskjell.

Men det er mye mer vi kan gjøre. Kampen er ikke vunnet.

La meg peke på noen alvorlige utfordringer. Men også litt om hva vi kan gjøre med dem – sammen.

Norges største fagforening arbeider for internasjonal handelsboikott av Israel. Hva har du gjort med det?

Jeg er redd det sitter noen her som fortsatt er blant Fagforbundets 360.000 medlemmer. Nesten alle som er her har nære familie eller venner som er medlemmer. Det er snakk om 13 prosent av den norske arbeidsstyrken. Hva har vi sagt til Fagforbundets medlemmer etter at årsmøtet vedtok boikotten for halvannet år siden? Hvor mange har vi fått med på å melde seg ut av Fagforbundet i protest?

En av Norges største barne- og ungdomsorganisasjoner, de kaller seg en kristen forening hele to ganger i navnet, går inn for «bred økonomisk boikott av Israel». Hvor mange barn eller barnebarn har du som er medlem i Norges KFUK-KFUMs mange kor eller sportslag? Hvor mange av ungdommene i din menighet eller ditt nabolag drar til deres festivaler og leirer?

Har du fortalt disse hvor forkastelig det er av KFUK-KFUM å velge seg ut den eneste jødiske staten i verden som det eneste boikottmål? Har du fortalt dem, vennlig, men bestemt, hvor opprørt du er? Har du stanset dine gaver til alle de kirkelige organisasjonene som i ulike former kjemper for boikott av Israel? Eller støtter du fortsatt dem som har gjort det til sin gudsdyrkelse å sverte Israel?

Det er deilig å komme her og få en klapp på skulderen som en god Israel-venn av andre gode Israel-venner. Men hvor villige er vi til å synge ut i hverdagen, også når det er upopulært? Kanskje du er blant dem som kjefter på boikottorganisasjonene, men som samtidig er med på å finansiere dem? Israels sak i Norge vil ikke bli vunnet dersom vi fortsetter slik.

Og vi har flere utfordringer.

Mellomkirkelig Råd i Den norske kirke mener Norge bør anerkjenne Palestina som stat. Tenk på det, Kirken er blitt mer tro mot palestinernes prosjekt om å fjerne Israel fra kartet enn 94 prosent av Stortinget!

Alle som gir ensidig anerkjennelse av Palestina – uten at det har kommet en forhandlingsløsning – sier til palestinske nasjonalister: «Dere kan opprette arabisk stat nummer 23, og muslimsk stat 57, samtidig som dere kjemper for at verdens eneste jødiske stat skal forsvinne.» I stedet for å lyse velsignelse over dette, burde prester og biskoper gi det sitt rette navn: Hykleri!

Ensidig anerkjennelse nå sier til palestinske islamister: Dere kan fortsette krigen, og verve nye generasjoner av barnesoldater. Vi skal, lover kirken dem, kjempe for å oppheve blokaden av Gaza. De sier ikke hva som blir resultatet: En fri våpenstrøm inn til Hamas og Islamsk Jihad.

Har du protestert mot Kirkens anti-israelske politikk? Har du gjort alt du kan gjøre for å bety en forskjell?

Vi har allerede gledet oss over de positive signaler fra regjeringen, men også med Høyre-Frp-regjeringen er det utfordringer. Store utfordringer. I 2014 ga Utenriksdepartementet minst 94 millioner kroner i bistand til palestinerne gjennom norske organisasjoner som deltar i anti-israelske kampanjer eller går inn for full eller delvis boikott av Israel. Vil du at dine skattepenger skal bli misbrukt slik?

Profilen på Norges støtte til palestinske, internasjonale og israelske organisasjoner er minst like betenkelig, men det har vi ikke tid til å snakke om nå.

Våre krav må være klare:

  • Kunnskapsdepartementet må få inn i norsk skole undervisning om jødiske flyktninger fra arabiske land. Norske elever må få vite hvordan Israel har vært og fortsatt er en nødhavn for jøder fra hele verden.
  • Utenriksdepartementet må presse palestinerne til å avvike sitt groteske belønningssystem for barnemordere.
  • Børge Brende må fordømme hvordan Fatah og PLO-ledere stadig oppvigler til hat og hyller mordere av jødiske barn.
  • Regjeringen må gjøre det klart til palestinerne: Dere kan aldri få en stat før dere anerkjenner at Israel har kommet for å forbli som en jødisk stat.

Til slutt. Men hva om Israel ikke får fred i vår levetid, i våre barns levetid? Er da hele statsdannelsen feilslått? For det første: Vi tenker ikke slik om statene i Europa, som ble til gjennom århundrer med konflikt.

Israelerne lengter etter fred, men ingen av partiene som ble valgt inn i Knesset tirsdag har noen illusjoner om at freden er like rundt hjørnet. Det beste mange av partiene håper på, er en minst mulig blodig skilsmisse fra sine nærmeste naboer.

Men hvis det ikke er noe ekte, levende håp om fred, hvorfor prøve å fortsette å bygge en jødisk stat i Midtøsten? Hvorfor bruke energi på å støtte dette fra Norge?

Israel ga det jødiske folket håp etter at alt håp hadde dødd i Holocaust. Israel representerer for jødene livets seier over døden, håpets seier over fortvilelsen. Hver dag seks millioner jøder begynner en ny dag i Israel, ropes det gjennom historien: «Hitler, du vant ikke! Du tapte!»

I Israel har jødene fått et hjem. I sitt hjemland, vunnet tilbake etter to tusen år med tvungen eksil – har jødene i løpet av drøyt hundre år blitt synlige som et folk, gjenoppvekket et språk og blitt en aktør i verdenshistorien. Jødehatere forstår hva Israel har betydd for jødene. Derfor er moderne antisemitter alltid også antizionister.

Også vi forstår hva Israel har betydd for jødene. Derfor er vi zionister. Vi er zionister med stolthet og glede! Ta med deg noen av utfordringene jeg ga, og vi skal få enda mer å glede oss over neste gang! Hjertelig takk!

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre nå

  1. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  2. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  3. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  4. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart