Arafats sikkerhetssjef på Vestbredden, Jibril Rajoub, advarer mot opptrapping av konflikten etter at Israel mandag morgen drepte fem palestinske politisoldater. IDF gjør seg klar til «katastrofedagen» som palestinerne velger å kalle opprettelsen av staten Israel i 1948. Det rapporteres at Arafat drar til Egypt og Tunis for å unngå å være fanget inne på Vestbredden om krigen eskalerer.
Palestinerne planlegger store, sivile massedemonstrasjoner i dag. IDF er oppmerksom på at disse er ute etter å provosere frem en feil, så uskyldige sivile skal bli drept av israelske kuler.
– Palestinerne vil gjøre sitt beste for at vi skal gjengjelde kraftig, og gjøre feil, slik at de kan sende gode bilder ut til resten av verden.
– Det er ikke i vår interesse å påføre den palestinske siden skade, men vi vil drepe alle palestinere som skyter på oss. Vi vil ikke akseptere noe bruk av skarp ammunisjon mot oss, sier en høyerestående offiser i IDF.
De israelske forsvarsstyrkene har trukket seg tilbake fra steder hvor man frykter store demonstrasjoner, og kontrollerer bare viktige strategiske posisjoner.
Meny