Den kjente skuespilleren og miljøaktivisten Leonardo DiCaprio investerte nylig et ukjent beløp i den israelske oppstartsbedriften Aleph Farms, som produserer kultivert kjøtt, det vil si kunstig kjøtt produsert av cellekulturer. I tillegg til å være investor skal DiCaprio også være rådgiver for selskapet.
– En av de mest effektive måtene å bekjempe klimakrisen på er å forandre matsystemet vårt, sier DiCaprio i forbindelse med investeringen sin.
Totalt fikk selskapet inn nesten én milliard kroner i finansieringsrunden som ble gjennomført nå i sommer. Aleph Farms er verdensledende i arbeidet med kunstig kjøtt og produserte sin første kultiverte biff i 2018. Selskapet har en plan om at produktene deres kan være ute på markedet i løpet av 2022.
Produksjon av «slaktefritt kjøtt» er en økende bransje i Israel og i sommer åpnet en fabrikk i Rehovot som kan produsere 5000 hamburgere om dagen, uten at et eneste dyr blir slaktet. Fabrikken er den første i sitt slag i verden.
Analytikere tror at markedet for kultivert kjøtt kan bli verdt over 200 milliarder kroner innen 2030, skriver Times of Israel.