Fatah er partiet som fullstendig dominerer de palestinske selvstyremyndighetene og partiet til PA-president Mahmoud Abbas.
Rabbi Meir Chai (45) ble skutt og drept av terroristene. Han etterlot seg kone og syv barn. Terroristene Raed Sarkaji, Ghassan Abu Sharekh og Anan Subuh ble senere drept i konfrontasjon med israelske soldater.
Fotballturneringen for 16-åringer, som ble arrangert til ære for drapsmennene, ble omtalt i den offisielle dagsavisen til de palestinske selvstyremyndighetene.
– Fatahs avdeling i Nablus sponset turneringen. (…) En minneseremoni ble avholdt… som begynte med en periode med stillhet og opplesning av Surat Al-Fatihah [fra Koranen], til minne om de heltemodige martyrene, gjengir Palestinian Media Watch fra Al-Hayat Al-Jadida fra 19. august.
Sarkaji – som PAs offisielle avis omtaler som heltemodig martyr – hadde også tidligere vært involvert i terror. Da han deltok i drapet på Chai i desember 2009, hadde han nylig sluppet ut etter syv år i israelsk fangenskap. Han var dømt for drap på en israelsk lastebilsjåfør, men erkjente aldri forholdet.
Et mønster av hyllest til terror
Palestinian Media Watch har dokumentert de palestinske selvstyremyndigheters pågående glorifisering av terrorister som helter og rollemodeller. Tidligere i sommer sponset Fatah en sommerleir for ungdom oppkalt etter Dalal Mughrabi, en terrorist som ledet kapringen av en buss i Israel i 1978. 37 sivile ble drept i angrepet, hvorav 13 var barn.
Palestinian Media Watch har her listet opp en rekke eksempler på hvordan de palestinske selvstyremyndighetene oppkaller sportsbegivenheter etter terrorister.