I samarbeid med etterretningstjenesten Shin Bet, angrep israelske luftstyrker natt til onsdag en bil på Gaza, og palestinerne Ahmad al Zaanim og Mohammed al Zaanim omkom i angrepet, melder nyhetsbyrået AFP. De to var ifølge Ha’aretz væpnede terrorister.
22 år gamle Ahmad al Zaanim er identifisert som aktiv i terrororganisasjonen PFLP (Folkefronten for palestinsk frigjøring). Han skal ha stått bak en rekke av rakettangrepene som har vært rettet mot Israel den senere tiden, og hadde blant annet ansvaret for de to rakettene som ble skutt samme dag som Ariel Sharon ble begravet.
”Blodet er ikke spilt forgjeves”
Islamsk Jihads militære gruppering Al-Quds Brigadene kom etter angrepet med en kommentar, melder Ynetnews.com.
”Hans blod er ikke spilt forgjeves. Hans død vil forfølge okkupanten hvor den enn går”, skrev gruppen på sin nettside.
Zaanim var aktiv i Islamsk Jihad før han ble med i PFLP.
”Islamsk Jihad vil fortsette på motstandens vei inntil hele det palestinske landet er fritt”, skrev de i uttalelsen på nettsiden.
Rammer gjerningsmennene direkte
Siden 1. januar har åtte raketter slått ned på israelsk område, og fem raketter har blitt uskadeliggjort i luften av forsvarssystemet Iron Dome. Til sammen er seks palestinere drept i militære svar fra IDF mot terrormål i Gaza.
Den erfarne journalisten Ron Ben-Yishai fra Yedioth Aharonoth påpeker i en analyse at IDF nå fokuserer på å ramme individer som har vært direkte involvert i rakettangrepene, fremfor å ramme mål tilhørende Hamas.