Historieprofessor Hilde Henriksen Waage har klippekort i NRK, fordi hun leverer analysene som NRK-ledelsen vil ha: Israel har skylden. Samme hva.
Les MIFFs mange tidligere faktasjekker på Hilde Henriksen Waage.
I NRKs nyhetssending på ettermiddagen onsdag 19. mars sa Waage: «Det som har vært Israels plan i mange tiår, det har jo vært å sikre kontrollen over Gaza-stripen ved å fordrive, på et eller annet vis bli kvitt menneskene.»
Virkeligheten er helt annerledes. Fra 1967 til 1995 hadde Israel kontroll over hele Gaza-stripen. I hele denne perioden økte befolkningen raskere enn nesten noen andre folkegrupper i verden.
I 1995, som en del av Oslo-prosessen, oppga Israel kontroll over deler av Gaza-stripen. I 2005 trakk Israel seg helt ut av Gaza-stripen og fjernet med tvang (og i noen tilfeller vold) de israelske borgerne som hadde bosatt seg i området i de foregående tiårene.
Israels plan og ønske har vært å leve i fredelig naboskap med menneskene på Gaza-stripen. Men så kom Hamas. I stedet for å dikte opp israelske planer, burde Waage fortalt NRK-seerne hva Hamas-står for. Hamas sitt mål er å eliminere Israel. De drømmer om en tid der naturen skal hjelpe muslimer å drepe jøder. I Hamas sine øyne stod jødene bak både første og andre verdenskrig.
Les Hamas-charteret i kortversjon eller fullversjon.