I juli 2017 skrev den indiske statsministeren Narendra Modi historie, da han som den aller første indiske statsministeren besøkte Israel.
– Dette besøket er en anledning til å fornye vennskapet vårt. Det er en stor ære for meg å få lov til å være Indias første statsminister til å gjennomføre dette banebrytende besøket til Israel, sa Modi under besøket i 2017.
Besøket og uttalelsene den gangen markerte et betydelig skifte i Indias forhold til Israel. Alon Ushpiz, som var Israels ambassadør i India fra 2011 til 2014, mener Modi også liker Israel på et mer personlig nivå, skriver Jerusalem Post.
– Han liker Israel veldig godt og verdsetter landet. Jeg tror ikke det er mange land vi kan si vi har et «strategisk partnerskap» med, men det kan vi si om India.
Hinduistiske Modi har vært statsminister i India siden 2014. Etter at han kom til makten har det vært en dramatisk endring i Indias forhold til Israel. Modi har omfavnet Israel. I 1947 derimot stemte India mot etableringen av en jødisk stat i FN og i fire tiår var landet en av de fremste støttespillerne til palestinerne.
Under besøket i 2017 besøkte ikke Modi engang de palestinske myndighetene i Ramallah. Israel og India «utfyller nå hverandres behov og evner», sier Ushpiz.
Mannen som står bak denne geopolitiske vendingen ble født i Gujarat i 1950 og kommer fra beskjedne kår. Faren hans pleide å selge te på togstasjonen, mens moren pleide å vaske kjøkkenutstyr eller klær i andres hjem. I dag er han statsminister i verdens mest folkerike land, med en voksende økonomi.
India er i dag verdens fjerde største økonomi bak USA, Kina og Tyskland.
Onsdag lander Modi i Israel for et todagers besøk til den jødiske staten. Besøket markerer et nytt kapittel i det nye og sterke forholdet mellom de to landene. I løpet av besøket skal Modi blant annet besøke Yad Vashem, tale i det israelske parlamentet og møte Israels statsminister Benjamin Netanyahu.
– Jeg skal på statsbesøk til Israel i dag og i morgen. Våre nasjoner deler et robust og mangesidig strategisk partnerskap. Båndene mellom våre land har blitt betydelig styrket de siste årene. Jeg skal ha samtaler med statsminister Netanyahu, hvor vi skal diskutere måter å styrke samarbeidet på, sier Modi.
Besøket til Modi kommer i en tid hvor spenningen er høy i Midtøsten, etter en stor amerikansk styrkeoppbygging i regionen. Samtidig anser mange det som usannsynlig at det kommer et amerikansk angrep på Iran mens Modi er i Israel.
India er i dag en av Israels viktigste handelspartnere og det folkerike landet har i flere år vært den største kjøperen av israelsk forsvarsteknologi og utstyr.
Honoured by the gesture. Looking forward to addressing the Knesset later today. @KnessetENG https://t.co/0PaG9Nutmy
— Narendra Modi (@narendramodi) February 25, 2026









