Fredsprisen til Navi Pillay blir hilst velkommen av NRKs utenriksredaktør. Sigurd Falkenberg Mikkelsen hevder at «prisen gjør det stadig vanskeligere for Israel å forklare nødvendigheten av omfanget av krigføringen i Gaza, selv om ingen har bestridt deres rett til selvforsvar etter terrorangrepet fra Hamas 7. oktober».
Mikkelsen tar feil. Allerede to uker etter 7. oktober-massakren ba utenriksminister Espen Barth Eide om en «humanitær pause», og mindre enn tre uker etter stemte Norge for en FN-resolusjon om «umiddelbar stans i kamphandlingene». Alle nordiske land og våre viktigste europeiske allierte Tyskland og Storbritannia avstod fra å stemme for resolusjonen, mens Norge stemte sammen med land som Russland og Iran.
I FN ble det samme dag, 27. oktober, foreslått en FN-resolusjon som fordømte Hamas sine terrorhandlinger. Den ble ikke vedtatt. Da det ble klart at resolusjonen ikke fikk nok stemmer, men ble avvist, brøt det ut applaus i FNs generalforsamling.
27. oktober 2023 var ikke Hamas i nærheten av å være nedkjempet. FN-resolusjonen kom før Israel hadde startet en større bakkeinvasjon av området. De neste ukene og månedene ble tusenvis av raketter avfyrt mot israelske sivile fra Gaza-stripen. Ingen av de israelske gislene var løslatt. Hamas, Islamsk Jihad og andre terrorgrupper på Gaza-stripen hadde fortsatt titusener av væpnede menn som var trent og klare til å gjennomføre nye 7. oktober-massakrer. Store deler av terrornettverket over og under bakken var fortsatt intakt.
Falkenberg Mikkelsen tar feil. Et flertall i FNs generalforsamling, støttet av den norske regjeringen, ville at Israel skulle avbryte sitt selvforsvar lenge før Hamas var nedkjempet. Israels rett til selvforsvar ble bestridt høyt og tydelig, og ingen skal få skrive det ut av historien.









