For det første: Amnesty er en organisasjon som har vist langvarig fiendskap mot Israel. Anklager om folkemord har vi svart på og avvist mange ganger tidligere, for det er ikke noe nytt med slike blodanklager. Jødehatets historie er full av slike falske anklager, og mange av de klassiske løgnene som ble rettet mot jøder blir nå rettet mot staten Israel. Historien til såkalte «blodanklagene» går helt tilbake til 1200-tallet, da en ung gutt ble funnet drept i England like før påske. Hans onkel, som var prest, anklaget jødene for drapet, men det lokale politiet fant ikke noe bevis som tydet på at det var sant. Likevel spredte blodanklagen mot jødene seg.
Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022 – lenge før den siste Gaza-krigen – anklaget han Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I flere år har MIFF hatt en egen temaside som tilbakeviser løgnanklagen mot Israel om folkemord og etnisk rensning – der går vi helt tilbake til 1948.
For det andre – og mest grunnleggende: Hamas har folkemordsintensjoner mot det jødiske folket i Israel. De viste det under massakren 7. oktober 2023, og gjorde det klart at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet. IDFs operasjon på Gaza-stripen er ikke et folkemord, det er en operasjon for å frata Hamas mulighet til å begå et folkemord. Ved å stemple Israels militære svar mot Hamas som «folkemord,» oppmuntrer Amnesty terrororganisasjoner til å fortsette å bruke taktikker som massakrer og kidnappinger – noe som vil føre bare til mer skade for sivile i framtidige konflikter, skriver NGO Monitor i et fyldig svar på Amnestys siste rapport. Folkeretten forplikter Israel til å forhindre og straffe palestinske handlinger som rammes av folkemordmordkonvensjonen.
For det tredje: Også i mediene til palestinske selvstyremyndigheter, som Norge finansierer med flere hundre millioner kroner årlig, blir det oppfordret til folkemord mot jøder. Minst tre ganger bare de siste månedene har PA TV sendt oppfordringer til drap på alle jøder eller sionister. Dehumaniseringen av fienden som Amnesty anklager Israel for å gjøre, ser man rikelig fra toppen i det palestinske samfunnet. I 2022 omtalte presidentrådgiver i palestinske selvstyremyndigheter jødene som «aper og griser». Indoktrineringen til å hate «den andre» begynner helt fra barnehagen.