I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

 

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

 

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

– Grovt uriktige påstander fra NIS

Erez Uriely i Norsk Israelssenter (NIS) har anlagt et bredt personangrep på undertegnede gjennom leserbrev i flere norske aviser og sitt eget nettsted. Gjennom sitt angrep på meg, angriper han samtidig Det Mosaiske Trossamfund (DMT), Hjelp Jødene Hjem (HJH) og Med Israel For Fred (MIFF).

Erez Uriely i Norsk Israelssenter (NIS) har anlagt et bredt personangrep på undertegnede gjennom leserbrev i flere norske aviser og sitt eget nettsted. Gjennom sitt angrep på meg, angriper han samtidig Det Mosaiske Trossamfund (DMT), Hjelp Jødene Hjem (HJH) og Med Israel For Fred (MIFF).

Angrepet er basert på en rekke grovt uriktige påstander. De er i stor grad injurierende både mot meg og de institusjoner som får æren av å dele selskap med meg. Det kan ikke bli stående uimotsagt. Jeg tar det punkt for punkt:

For god ordens skyld slår jeg fast: Jeg er rørt og takknemlig for all den støtten Israel får i Norge, ikke minst for den som kommer fra kristelig hold. Israel trenger sine venner. Da er det forunderlig at Uriely bruker tid og krefter på et frontalangrep mot andre Israel-venner.

Uriely påstår to ganger at jeg er styremedlem i DMT, selv om jeg aldri har vært det. Derefter hevder han at jeg skal ha uttalt til VG den 12. august: «Polariseringen er på grunn av den bastante holdningen hos dem som tilhører de norske lavkirkelige miljøer, befinner seg i Frp og KrF og kaller seg Israels venner. (…) Deres positive holdning til Israel gir Israel større frihet enn det som godt er.» Den første delen av dette «sitatet» er en noe forvrengt fremstilling av hva journalisten har skrevet, ikke av hva jeg har sagt og er heller ikke representativ for hva jeg mener. Den andre delen er korrekt gjengitt fra VG (men journalisten greide ikke helt å få frem hva jeg mente). Det er verre at det er satt inn i en annen sammenheng enn det ble sagt og Uriely har derfor forvansket min holdning.

Mitt poeng er at enkelte kristne ikke kan se noen feil i det Israel gjør,- for dem er Israel feilfri. Og det er jeg ikke lykkelig over. Israel ledes av mennesker som gjør feil og har rett til sin kvote feilgrep, erkjennelse og tilgivelse.

Dersom Israel alltid må fremstilles som feilfri, vil kravene som blir stilt til landet bli umulig å tilfredsstille. I stor grad er dagens situasjon nettopp slik: Altfor mange stiller overmenneskelige krav til Israel, merkelig nok samtidig som terroristene som truer landet i stor grad slipper unna.

Uriely påstår i avisen Dagen at jeg har «antydet at den aggressive side er Israel.» Det er ikke riktig. Tvert imot skrev jeg i Aftenposten den 8/8 til Jostein Gaarder: «Du skriver om «forsvarløse kvinner, barn og gamle i Qana, Gaza». Men du glemte at de er der som skjold for terrorister med våpen og raketter for milliardbeløp. Du glemte at regjeringen i Libanon og den palestinske myndigheten lot det skje og gjerne hjalp til. Der har du dine skyldige! La din profetiske vrede gå ut over dem holder egne sivile som gisler for å oppnå sympati hos slike som deg. Fordøm dem som med overlegg angriper Israels sivile!»

Uriely hevder at jeg ikke representerer jødene samtidig som han tar seg rett til å uttale seg på vegne av «Vi jøder». Da hører det med at Uriely er ekskludert fra Det Mosaiske Trossamfund. Det sier mye om hvem som representerer det store flertall jøder i Norge. Nu har han gravd frem et sitat fra boken Midt-Østen-konflikten for å «bevis» at jeg er full av rasisme og fordommer, denne gang mot sefardiske jøder. Sitatet er tatt ut av sin sammenheng og beviser selvsagt ikke det Uriely påstår. Det er et faktum at det israelske samfunnet er delt i mange lag med betydelige sosiale forskjeller, økonomisk, utdannelsesmessig osv, og i mange av disse objektive målingene kommer sefardiene langt ned på rangstigen. Israels fiender bruker (de brukte det svært aktivt da jeg skrev min bok i 1974) dette faktum til å beskylde Israel for å være rasistisk, både mot arabere og jøder fra arabiske land. Derfor var det viktig for meg å tilbakevise slike grunnløse påstander og forklare bakgrunnen for disse sosiale forskjellene. Ved nøye gjennomlesning vil man se at jeg ikke med ett ord antyder at det er noen rasemessig forklaring. Og jeg gjør det helt klart at dette er noe Israel arbeider aktivt for å avhjelpe. Jeg siterer videre der Uriely stopper: «Man må også være oppmerksom på at problemene er av en slik art at det nødvendigvis må ta tid å løse dem. Sephardiene har dårlige lønninger fordi de har dårlig utdanneise, – de dårlige lønningene fører til dårlige boligforhold, og dårlige boforhold er delvis årsaken til dårlig utdannelse. Ringen er sluttet. Disse forhold har imidlertid gitt støtet til beskyldninger om at myndighetene bevisst diskriminerer og holder sephardiene nede. For å vurdere denne påstanden må man samtidig huske på de enorme problemer Israel har stått overfor like fra opprettelsen. Inn i en jødisk befolkning på 650 000 absorberte man 1 300 000 jøder i løpet i løpet av 17 år, herav 700 000 i løpet av de første 4. Dette ville tilsvare om Norge innen 17 år tar imot 8 millioner flyktninger, hvorav mange fra konsentrasjonsleir og mange analfabeter samtidig med en krig gående år ut og år inn. Når man først tenker seg alt dette kan man spørre, ikke som enkelte: «Er der diskriminering?», men snarere: «Har man gjort nok for at forskjellene skal forsvinne?»» hvorpå jeg fortsetter med å skrive om alt det Israel har gjort for å fjerne forskjellene.

Hvordan Uriely kan forvrenge dette til å bli fordomsfullt, er ufattelig. Det er svært beklagelig at han forsøker å skape en myte om at ashkenasiske jøder (som jeg tilhører) er fordomsfulle og rasistiske mot andre jøder. Israel og jødene trenger ikke slike anti-jødiske myter på toppen av alt det andre de blir angrepet for.

For god ordens skyld: Sephardiene utgjør en stor, viktig og positiv andel av Israels befolkning. Dersom min sønn skulle finne kjærligheten hos en sephardisk jødinne og ønske å gifte seg med henne, ville hun være hjertelig velkommen.

Uriely hevder at jeg er negativ til Israel-vennlig aktivitet og bremser grasrotas og MIFFs lokalforeningers brennende ønske om aktivitet til støtte for Israel. Det er selvsagt ikke sant. Hans første eksempel er at jeg i 2002 fikk stoppet DMTs og MIFFs deltagelse i en postkortaksjon mot LOs boikottforslag mot Israel. Grunnen til at DMT og MIFF ikke kunne være med, var at aksjonen var utformet på en injurierende måte og dermed i strid med god moral og norsk lov. Hverken DMT eller MIFF var blitt spurt på forhånd og kunne derfor ikke få forandret på tekst og bilder. Problemet er at Uriely benytter seg av ekstreme virkemidler som en jødisk menighet som DMT og en seriøs organisasjon som MIFF ikke kunne være med på. Det var synd, for LOs helt urimelige forsøk på boikott av Israel er noe både DMT og MIFF (og jeg) selvfølgelig kjemper imot. Men for Uriely blir en manglende tilslutning til hans metoder forvrengt til en manglende tilslutning til saken. Det er trist og usannferdig. Jeg vil gjerne minne ham om at hverken DMT, MIFF eller undertegnede gikk ut offentlig for å angripe hans metoder,- selvsagt angrep vi ikke en som arbeidet for Israels sak, selv om vi ikke kunne støtte metoden.

Uriely hevder at Rødner prøvde å stoppe et initiativ for en demonstrasjon for å løslate Jonathan Pollard. Det er ikke riktig. MIFF-styret vedtok enstemmig (meg inkludert) å avholde demonstrasjon utenfor USAs ambassade den 30. juni 2000.

Uriely hevder at Rødner prøvde å få MIFF-styret til å overføre kr 40.000 til en skole i Gaza og at forslaget falt kun etter at Uriely spurte hvorfor MIFF vil finansiere en PLO-skole som utdanner barn til jødehat og terrorisme. Nok en gang usant. Søknaden var på 10.000 kroner, ikke 40.000 kroner. Det var ikke jeg som ba om penger, men Bjarne Schirmer på vegne av The Ibrahimi Center in Gaza. Dette er en skole som driver med fredsarbeide og sprogopplæring efter mønster av Ulpan Akiva i Israel. Den hadde/ har intet med PLO å gjøre og er et tiltak for å bedre forståelsen blant araberne for hvor viktig det er å leve i fred med Israel. PLO ble overhodet ikke nevnt og det enstemmige avslaget på søknaden kom fordi det lå utenfor MIFFs formål. Jeg var ikke til stede på møtet.

Uriely hevder at jeg personlig bruker pengene som Israel-venner naivt donerer til organisasjoner hver jeg er med og styrer. Han skriver videre: «Den 03.11.02, for eksempel, reiste det velstående ekteparet Rødner til Israel. Den private turen (25.800,- NOK) ble betalt av penger som «lavkirkelige» kristne ga HJH.» Igjen uriktig. Det var ikke noen privat tur, men en tur som ble arrangert av HJH bl.a. for styremedlemmene. Det var et meget anstrengende program hvor vi først og fremst besøkte de mange gode og viktige prosjektene som Hjelp Jødene Hjem støtter i Israel. Dette har stor betydning for at vi senere skal kunne arbeide enda mer og bedre for Israels sak og bevilge innsamlede midler dit det trenges mest. Jeg har sittet i HJH-styret i 10 år og i arbeidsutvalget i 5 år og jeg har aldri ønsket eller fått noen godtgjørelse for dette. Jeg reiser til Israel stadig vekk for egen regning. Den aktuelle reisen var således ingen bonus for meg, men som selvstendig næringsdrivende et tap av inntekter i 10 arbeidsdager. Jeg er forundret over at Uriely, som meget lett roper om anti-semittisme, nedverdiger seg til å bruke et slikt klassisk anti-semittisk triks som å brennemerke den «velstående» jøden Rødner for å grafse i donerte penger. Er det ingen grenser for hvor lavt Uriely kan synke i sine uforståelige angrep på folk som ikke er enige med ham i ett og alt?

Uriely har for uvane å slynge ut en brottsjø av forvrengte halvsannheter for å angripe dem som arbeider for Israel, men uten å være enig med ham i alle hans metoder. Det er ingen tilfeldighet at han efter hvert er blitt uønsket både i DMT, MIFF og HJH som han nu forsøker å ramme gjennom dette ufine angrepet på min person. Han har den frekkhet å advare journalister mot å misbruke jøder mot jøder, samtidig som han som jøde går offentlig ut og angriper en annen jøde, til og med på et gjennomført usannferdig grunnlag. Det er ubegripelig.

Jeg håper dette er oppklarende og at man vil forstå at Med Israel For Fred og Hjelp Jødene Hjem er gode og seriøse organisasjoner som alle de gode Israel-vennene, hva enten de er høy- eller lavkirkelige eller har et annet ståsted, trygt kan gi sin støtte. I motsetning til Uriely, forsøker MIFF og HJH å arbeide på en måte som kan få gjenklang i den norske opinionen, minske hatet over religions- og landegrenser og bidra til en varig og virkelig fred, ikke bare for Israel, men for alle Midt-Østens folk. Men da må vi få lov å arbeide med dette uten å måtte forsvare oss mot angrep av denne type. Det tar altfor mye tid og krefter å skulle svare på alle de uefterretteligheter Uriely måtte finne på. Jeg anser derfor denne debatten for avsluttet fra min side.

 

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre nå

  1. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  2. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  3. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  4. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart