Over 140 spillere deltok da Norge og Israel møttes i online sjakkturnering mandag 9. januar. Turneringen ble sendt på YouTube av Chess24.com, og har allerede fått over 4.300 visninger 15 timer senere. I åpningen av sendingen deltok også Norges ambassadør i Israel, Kåre Aas, og Israels ambassadør i Norge, Avi Nir-Feldklein, med hilsninger.
– Forholdet mellom Norge og Israel er sterkt, og at vi nå kan legge til sjakk i dette forholdet er fantastisk, sa Kåre Aas.
– En av de beste sjakklubbene i Israel er oppkalt etter min onkel, fortalte Avi Nir-Feldklein.
Turneringen ble avholdt på Lichess i tre ulike nivågrupper. I elitegruppen vant den høyest ratede spilleren, norske Aryan Tari. På andreplass kom den israelske stormesteren Victor Mikhalevski. De norske stormesterne Simen Agdestein, Lars Oskar Hauge og Johan Sebastian Christiansen kom på sjette, syvende og åttendeplass. Til sammen var det pengepremier på 20.000 kroner i turneringen, fordelt mellom de fire øverste plasseringene for norske og israelske spillere i A- og B-gruppen.
I C-gruppen kom Dagens sjefsredaktør, Vebjørn Selbekk, på syvendeplass, som nest beste nordmann.
Lior Aizenberg var arrangør for turneringen sammen med sitt team i Chess4Solidarity. De har arrangert 40 tilsvarende turneringer med 12.000 deltakere fra over 170 land. Chess4Solidarity er opprettet for å styrke forholdet mellom land og fremme solidaritet mellom folk.
Før turneringen ble Conrad Myrland, daglig leder i MIFF, kontaktet av en norsk sjakkspiller som advarte mot å delta i turneringen. Som du ser i skjermdumpen under ble det sjakkmatt i ett trekk.