Hovedsoppslaget på NRK i morgentimene fredag 1. mai er artikkelen Fifa-presidenten ville forene Israel og Palestina for åpen scene – mislyktes totalt. NRK har tre journalister på saken, uten å få fram med et ord at Jibril Rajoub er en politisk leder som støtter terror mot israelere.
FIFA-president Gianni Infantino prøvde å få palestinernes og israelernes fotballpresidenter til å håndhilse på scenen. Som vanlig var det den palestinske siden som nektet. Jibril Rajoub stormet av scenen.
Norges fotballpresident Lise Klaveness sier til NRK at hun skjønner reaksjonen til Rajoub.
Rajoub forklarer sin avvisning slik.
– Hvis noen behandler meg som ikke likeverdig, så tror jeg ikke at jeg kan ta dem i hånden, som heller ikke er klar for å anerkjenne lidelsen eller et selvstendig Palestina med retten til å nyte det samme som han nyter. Derfor tror jeg ikke at jeg kan ta noen i hånden som prøver å beskytte en så fascistisk og rasistisk israelsk regjering, svarer Rajoub.
NRKs journalister, betalt av dine og mine skattepenger, har ikke brukt en kalori på å gjøre kritisk journalistikk mot Rajoub.
I 2011 æret Rajoub terroristene som kidnappet Gilad Shalig i 2006. Dette var for alvor starten på mange runder av krig mellom Israel og Hamas på Gaza-stripen.
I 2013 sa Rajoub at Israel bør «fjernes» fra Midtøsten.
I 2014 kom Rajoub med oppfordring til å «slakte ned jødiske bosetninger».
«Brødre [henvendt til Hamas], deres våpen, motstandens våpen, er hellige for oss. Vi vil ikke skade dem, forfølge dem eller holde kontroll på dem. Men kan dere legge dem på lager? I sannhetens øyeblikk vil vi alle innrulleres sammen, vi vil alle kjempe sammen,» sa Rajoub samme år.
Det palestinske fotballforbundet hyller terrorister og hindrer fredsarbeid. Samtidig bruker de FIFA til å legge økt internasjonalt press på Israel, skrev MIFF i 2015.
Rajoub er stolt av palestinske terrorister. Hans eneste formaning er at de som vil drepe jøder må passe på å velge rett tid og sted, så ikke palestinerne mister internasjonal støtte.
– Fatahs sentralkomité har drøftet saken [om knivdrap på jøder], og vi støtter den, sa Jibril Rajoub på PA TV i 2016. I 2017 innså det tyske fotballforbundet at de ikke kan samarbeide med en palestinsk leder som støtter drap og terror mot israelere. Samme år klaget MIFF inn Rajoub for FIFAs disiplinærkomité.
Hvis ikke «verden gir oss en løsning», vil vi fortsette «syklusen med blod og drap», sa Rajoub i 2021.
7. oktober-massakren kostet over 1200 israelere livet, og over 250 ble tatt som gisler. I 2023 lovet Fatah-leder Jibril Rajoub en mer voldelig eksplosjon på Vestbredden.
– Det var et jordskjelv, en enestående hendelse, en selvforsvarskrig full av episke og heltemodige handlinger slik palestinerne har ført krig i 75 år, sa han til den kuwaitiske avisen Al-Anba.
Denne mannen er det NRK og Norsk Fotballforbund tar på med silkehansker.










