Søk

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen MÅ ta slutt NÅ!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. LO og andre mektige motstandere har helt bensin på bålet. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

Dersom du allerede er medlem av MIFF

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

SV vil straffeforfølge nordmenn som gir økonomisk støtte til jøder i Judea og Samaria

SV-representantene Marthe Hammer, Ingrid Fiskaa og Marian Hussein står bak forslaget. (Foto: Stortinget, montasje MIFF)
Sosialistisk Venstreparti vil at norske økonomiske bidrag til israelske bosettere etterforskes og straffeforfølges.

Tre stortingsrepresentanter fra SV – Marthe Hammer, Ingrid Fiskaa og Marian Hussein – leverte 19. mai et «representantforslag om at Norge må ta sin del av ansvaret for et fritt Palestina».

Forslaget inneholder ikke et ord som røper at palestinerne selv har noe ansvar for opprettelse av en stat. Hver gang Israel har akseptert en palestinsk stat, har palestinerne avvist tilbudet, ofte med vold.  Samme dag som SV sendte inn sitt forslag publiserte MIFF artikkelen Palestinske ledere avviser fortsatt Israels rett til å eksistere.

SV har fire konkrete forslag – her kommer de med MIFFs korte kommentarer.

  • Stortinget ber regjeringen fryse frihandelsavtalen med Israel.

Økonomisk press fra Europa virker kontraproduktivt for opprettelse av en palestinsk stat. Det får palestinerne til å opprettholde sine maksimalistiske krav, og skaper større motvilje i den israelske befolkningen mot å gjøre kompromisser. SV burde hellere ta MIFFs ti år gamle utfordring: Har dere navn på palestinske politikere, samfunnsledere, journalister, partier etc. som offentlig har tatt til orde med anerkjennelse av Israel som et nasjonalt hjemland for det jødiske folk. Det er det ingen av de pro-palestinske kreftene i Norge som kan gi oss.

I SVs alternative statsbudsjett for 2026 var det en illustrasjon som viste hva SV legger i et «fritt Palestina». Det er et Midtøsten hvor Israel er slettet helt fra kartet. SVs illustrasjon bekrefter hva MIFF skrev allerede i 2010: Sosialistisk Venstreparti går inn for en «løsning» på Midtøsten-konflikten som i praksis vil avvikle Israel som en stat med jødisk flertall.

  • Stortinget ber regjeringen sikre at norske økonomiske bidrag til israelske bosettere etterforskes og straffeforfølges.

Hva SV kaller israelske bosettere, er jøder som bor i Judea og Samaria – jødenes historiske, religiøse og kulturelle kjerneland.

Dersom folkeretten blir anvendt rettferdig, er det ikke grunnlag for å si at bosetningene er ulovlige. Fakta viser at de israelske bosetningene heller ikke er det største hinderet for fred.

Mange av Israels fiender hevder det er en krigsforbrytelse av jøder å flytte inn på Vestbredden. Men den fjerde Genève-konvensjonen er ikke blitt anvendt slik når det gjelder andre konflikter. Tyrkia har de siste årene okkupert deler av Nord-Syria, og folk har flyttet inn i området. Verken i disse tilfellene eller i andre har USA, FN eller Norge anvendt artikkel 49, punkt 6. Det kan ikke være én folkerett for Israel, og en annen folkerett for alle andre land. Det er aldri blitt krevd av noe land å holde sine egne innbyggere borte fra et område de kontrollerer, påpeker jusprofessor Eugene Kontorovich.

Les mye mer på temasiden Hva du trenger å vite om israelske bosetninger.

SVs forslag er dypt diskriminerende overfor jøder som bosetter seg i sitt historiske kjerneland. SV vil for eksempel ikke straffe norske personer og firmaer som investerer i det okkuperte Nord-Kypros.

  • Stortinget ber regjeringen ta initiativ til oppretting av en internasjonal kravskommisjon for Palestina slik at Israel holdes økonomisk ansvarlig for krigsskader i palestinske områder.

SV ser nok en gang ut til å glemme palestinernes egen rolle i denne krigen. Helt siden 1920-tallet har de toneangivende palestinske lederne valgt vold og terror som et sentralt virkemiddel i kampen mot det jødiske folket. Palestinske ledere oppviglet til volden og diskrimineringen som på 1940-, 1950- og 1960-tallet jaget nesten alle jøder ut av den arabiske verden. Nærmere 850.000 jøder mistet det meste av sin eiendom. I et rettferdig erstatningsoppgjør vil jødene ha mye erstatning til gode.

Etter 7. oktober 2023 har det blitt store krigsskader i Gaza. Men Hamas var aggressor gjennom sitt overraskelsesangrep og massakre på israelere. I folkeretten og historisk praksis er det aggressoren som betaler erstatning, ikke landet som forsvarer seg mot aggresjonen. Det er Hamas som er ansvarlig for ødeleggelsene i Gaza, både ved å starte krigen, ved å skjule seg i og under den sivile bebyggelsen og ved å la krigen ble langvarig (ved ikke å gi opp militært og ved ikke å løslate israelske gisler).

  • Stortinget ber regjeringen ta initiativ til oppretting av et internasjonalt spesialtribunal slik at ansvarlige for planlegging og gjennomføring av Israels krigsforbrytelser i regionen straffeforfølges.

Igjen røper SV sin totale ensidighet. Men for SV er det kanskje ikke aktuelt å straffe dem som begår krigsforbrytelser mot jøder?

I 2018 skrev MIFF: SV-leder støtter brudd på folkeretten og vil ha fri våpentilgang til islamistene i Hamas.

I 2015 ansatte SV en rådgiver som støttet gruppe som deltok i 7. oktober-massakren

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart