Obama-administrasjonen generelt og utenriksminister John Kerry spesielt fikk honnør tirsdag for innsatsen som legges ned i Iran-forhandlingene. Men senatorene som ga ros i et brev, ba samtidig Det hvite hus være forsiktige og unngå en avtale «som vil fjerne de økonomiske sanksjonene, uten samtidig å sette tilbake [den iranske] prosessen mot atomvåpenkapasitet».
De sa videre at Kerry må «kjempe for en midlertidig avtale som krever like mye eller mer av Iran, enn den gjør av USA og våre allierte».
President Barack Obama svarte på innholdet senere på dagen og minnet om at dersom ikke forhandlingene fortsetter fordi Kongressen innfører tøffere sanksjoner, vil Iran bare få mer tid til å bygge atomvåpen, melder Yedioth Aharonoth.

– Presidenten understreker at i fraværet av et første steg (forhandlinger), vil Iran fortsette prosessen med sitt atomprogram ved å øke sin anrikningskapasitet, fortsette å bygge opp sine lagre med anriket uran, installere avanserte sentrifuger og gjøre større framgang på plutonium-sporet, kommenterte presidentens pressetalsmann Jay Carney, som også sa Obama er usikker på om en avtale kommer på plass denne uken.
Obamas sikkerhetsrådgiver Susan Rice understreket samtidig i går at sanksjonslettelsene de tilbyr Iran, ikke vil overstige en verdi av 600 milliarder kroner, da hun samtalte med CNNs Wolf Blitzer.

– Vi snakker om er et moderat og reversibelt beløp, sa hun.
I morgentimene reiste Israels statsminister Benjamin Netanyahu til Moskva. Der skal han drøfte Iran-spørsmålet med president Vladimir Putin, før Iran-forhandlingene fortsetter i Geneve.