Nettsiden miff.no hadde rekordbesøk i 2017 – nesten 1,5 millioner besøk og over 2,3 millioner sidevisninger. I 2018 har besøket vokst til nye høyder, med en økning på 12 prosent.
I januar 2018 distribuerte MIFF et 28 siders spesialmagasin til 38.000 familier i Troms. I februar 2019 står 66.000 husstander i Nordland for tur.
Da den moderne staten Israel feiret 70 år i april, valgte MIFF å gi som gave til jubilanten å starte arbeid i Danmark. Allerede nå har vi over to hundre medlemmer og en velfungerende nettside og Facebook-side på plass. Vi har også hatt de første åpne møtene i Danmarks to største byer, og ser ut til å få en veldig solid ny medarbeider med i arbeidet fra februar 2019. Det langsiktige målet er at MIFF skal kunne få like stor betydning for Israel-saken i Danmark som MIFF har fått i Norge i løpet av 40 år.
At MIFF er 40 år ble markert med jubileumsfilm, jubileumsbok og festhelg i slutten av april. Helgen kulminerte med den store 70-årsfesten for Israel i Oslo Konserthus, som MIFF arrangerte i samarbeid med IKAJ.
Det var en stor glede å se at Oslo Konserthus ble helt fullt med 1400 Israel-venner. Tre Knesset-medlemmer, en israelsk dansegruppe og flere andre innslag skapte en fantastisk kveld.
Det har også vært mange ting å glede seg over siden. I mai flyttet USA sin ambassade fra Tel Aviv til Jerusalem. I mars og juni presentere MIFF sitt arbeid på større internasjonale konferanser i regi av strategidepartementet i Jerusalem. I juni/ juli gjennomførte MIFF vår tredje ungdomstur til Israel, og dette året ble det også laget en vakker film fra turen. I sommer var MIFF på delingstoppen i sosiale medier. I slutten av oktober åpnet Norwegian direkterute mellom Oslo og Tel Aviv to ganger i uken.
Et av mine beste minner fra 2018 vil være lederartikkelen som Dagbladet skrev 3. august. Der skrev de at MIFF er «Israels alltid tilstedeværende støttegruppe i Norge». Noe bedre skussmål kunne vi ikke fått.
MIFF har også fysisk økt vår tilstedeværelse det siste året – med nye lokallag etablert i Larvik-Sandefjord, Kongsberg og gjenopplivning av laget i Valdres.
Det har vært mye å gripe fatt i for MIFF når det gjelder mediekritikk og politisk debatt i 2018. I en rekke saker har vi sett at MIFF har betydd en forskjell. Det største enkeltprosjektet har vært å opplyse om de anti-israelske sidene ved Operasjon Dagsverk.
Vi er tilfreds med at vi lykkes å nå ut til hundretusenvis av skoleungdom og deres foreldre med sannheten. MIFFs advarsler mot Operasjon Dagsverk fikk oppmerksomhet i en lang rekke medier, både tv, radio og aviser.
Også i 2019 planlegger MIFF å nå ut i nye land.
I slutten av mars planlegger vi et første offentlig møte i Reykjavik. Vi har også startet arbeidet med å få MIFFs nettside på islandsk.
Det ser ut som 2018 går over i historien uten at Israel blir rammet av noen storkrig. Men det er relativt rolig bare fordi israelske forsvarsstyrker lykkes så godt med å stanse terrorangrep og redusere terrorgruppenes kapasitet.
MIFFs medlemmer og støttespillere har gjort oss i stand til å være mer på hugget i forsvar for Israel i 2018 enn noen gang tidligere, og vi håper og tror at de vil hjelpe oss til å bli enda bedre i 2019.