Gjennom en presidentordre har USAs president Donald Trump vedtatt økonomiske sanksjoner og reiserestriksjoner mot personer involvert i Den internasjonale straffedomstolens (ICC) etterforskning av amerikanske borgere og allierte av USA – som Israel.
Beslutningen til Trump kommer kort tid etter at han hadde et møte med Israels statsminister Benjamin Netanyahu. Sammen med tidligere forsvarsminister Yoav Gallant er Netanyahu etterlyst av ICC i forbindelse med krigen på Gazastripen, som ble startet av Hamas med terrorangrepet 7. oktober 2023.
Det ble opprinnelig også utstedt arrestordre på tre Hamas-ledere, men alle disse er senere blitt drept. Til slutt vedtok ICC bare arrestordre på Hamas sin militære leder Mohammed Deif. Da arrestordren ble bekreftet var Deif allerede død, selv om ikke Hamas hadde offentliggjort hans dødsfall.
I presidentordren sier Trump at domstolen i Haag har «misbrukt sin makt» ved å utstede arrestordre på Netanyahu, som besøkte Det hvite hus på tirsdag.
Det trekkes også frem at tribunalet har engasjert seg i «illegitime og grunnløse handlinger rettet mot Amerika», med henvisning til ICC-undersøkelser av påståtte krigsforbrytelser begått av amerikanske soldater i Afghanistan.
Verken USA eller Israel er medlem av Den internasjonale straffedomstolen.
Sanksjonene inkluderer frysing av alle eiendeler de involverte måtte ha i USA. De blir også utestengt fra USA, sammen med deres familiemedlemmer.
Trump signerte presidentordren mot ICC etter at senatorene fra Demokratene blokkerte et Republikansk-ledet forsøk på å vedta sanksjoner mot domstolen.
Siden Israel ikke er medlem av ICC har de heller ikke noe mandat til å utstede arrestordre på Netanyahu og Gallant, har Israels ledende jurister påpekt.
– Sikkerhetsstyrkene, inkludert det israelske forsvaret, fører en krig i henhold til folkerettens regler, har Israels riksadvokat og statsadvokat uttalt.
Også flere internasjonale eksperter på folkerett har kritisert domstolen.
– Dette er ren misbruk av det juridiske systemet, juridiske prosesser og internasjonale juridiske institusjoner – spesielt når det kommer til Israel, har den anerkjente folkerettseksperten Natasha Hausdorff tidligere uttalt.
Hausdorff mener arrestordrene på Netanyahu og Gallant er ugyldige, da domstolen ikke har noen jurisdiksjon til å utstedte arrestordre på israelere.
Hun mener det faktum at ICC bare ser bort ifra at domstolen ikke har noen jurisdiksjon i området viser at dette bare er en ren politisk beslutning.
– En domstol må forholde seg til hvilken jurisdiksjon den har. Det er det som skiller et juridisk organ fra et politisk organ, forklarer Hausdorff.
ICCs anklager mot Netanyahu og Gallant er bygget på at de angivelig skal ha brukt sult som våpen på Gazastripen. Realiteten på bakken derimot er at Israel har lagt til rette for at langt over én million tonn med nødhjelp har kommet inn.
Israel avviste allerede i januar 2024 at det var matmangel på Gazastripen. En studie publisert i mars 2024 viste også at omådet fikk tilstrekkelig med mat.
I juni erkjente også den FN-tilknyttet organisasjonen Integrated Food Security Phase Classification (IPC) at det ikke var noen hungersnød på Gaza.
Domstolen har heller ikke tatt høyde for at Hamas stjeler mye av nødhjelpen.
Flere europeiske land har også uttalt seg negativt om arrestordren. De peker blant annet på at det ikke kan utstedes arrestordre på en sittende statsleder.