I nesten to år har skoler på Gazastripen stort sett vært stengt. Men øst i Rafah by finnes det et unntak: En liten skole opererer i et område som kontrolleres av Abu Shabab-klanen, en anti-Hamas gruppe som påstås å ha bånd til Israel. I skolen deres er det nå over 130 barn fra barnehagenivå til sjuende klasse.
Skolen unngår lærebøker fra de palestinske myndighetene, som tidligere var utbredt på Gazastripen. Dette er lærebøker som har blitt anklaget for å inneholde jødehat og oppfordringer til vold. I stedet for ser skolen ut til å utdanne elevene i tråd med progressive ideer om pluralisme og toleranse.
– Vi ønsker å skape en generasjon av utdannede, ikke terrorister, sier «Mohammed», et høytstående medlem av klanen til Times of Israel.
«Mohammed» blir omtalt med fiktivt navn av hensyn til sikkerhet hans.
– Vi har seks klasserom med 25 til 35 elever i hver klasse, sier han.
Også i det sentrale Gaza har det i det siste dukket opp en ny skole, som har et lignende oppdrag om å få barna vekk fra hatet som de tidligere ble opplært i.
Disse initiativene berører det som lenge har vært en bekymring i Israel, nemlig at den palestinske utdanning har bidratt til økt mistillit og konflikt, snarere enn sameksistens og fred. MIFF har i årevis skrevet om denne hatopplæringen.
I tillegg til å drive en skole har Abu Shabab-klanen også etablert en sivil infrastruktur for å hjelpe de flere tusen palestinerne som bor i dette området av Rafah. Det israelske forsvaret (IDF) har full sikkerhetskontroll her, som betyr at trusselen fra terrorgruppen Hamas i stor grad er borte.
Infrastruktur som strøm, vann og et medisinsk senter er på plass. De driver også et kjøkken som deler ut mat til familier som er fordrevne av krigen.
Yasser Abu Shabab, the leader of the anti-Hamas Popular Forces, including his deputy, Ghassan al-Dahini, demonstrates that the group has established a medical tent, a school, and a kitchen to feed Palestinians who want to be free of Hamas.
— Joe Truzman (@JoeTruzman) August 10, 2025
Subtitled in English. pic.twitter.com/WL1S7PZFrr
Lederen av klanen er Yasser Abu Shabab, en beduin fra Rafah, som var relativt ukjent i både Israel og på Gazastripen før krigen brøt ut. Han skal angivelig ha en noe brokete fortid og er tidligere anklaget for å ha vært involvert i kriminalitet, inkludert tyveri og narkotikahandel.
Abu Shabab selv har avvist anklagene og sier han bare var en bygningsarbeider før krigen. Han sier videre at de tar seg av 5000 mennesker øst i Rafah.
Medlemmene av klanen er ettersøkt av Hamas og står i fare for å bli drept. Israel har tidligere erkjent at de har gitt våpen til «beduiner i Rafah for å svekke Hamas», men ikke at de støtter Abu Shabab direkte. Lederen for den palestinske klanen avviser påstander om at de samarbeider med IDF.
– Vi samarbeider ikke med Israel. Vårt mål er å beskytte palestinere fra Hamas sin terror. Vi har enkle våpen, som vi har samlet inn lokalt, sier Shabab.
I en video fra skolen som har spredt seg i sosiale medier forteller en av lærerne på skolen til elevene om viktigheten av gjestfrihet, likestilling og frihet.
Læreren i videoen identifiserer seg som Samira Abu Mousa, med utdanning fra det Islamske universitet og Al-Aqsa-universitet. Hun sier at hennes motstand mot Hamas stammer fra diskrimineringen hun møtte da hun søkte om jobb, men ble avvist fordi hun manglet de rette politiske forbindelsene.
– Jeg og folk som meg lengter etter fred, håp og sikkerhet, sier hun.
Det som skjer øst i Rafah gir nå et bilde av hva Gaza kan bli uten Hamas.
– Vi liker ikke Hamas. Vi vet at livet vil bli bedre uten dem, sier «Mohammed».
"We will begin again and restore education in Gaza."
— Center for Peace Communications (@PeaceComCenter) August 12, 2025
In eastern Rafah, anti-Hamas teachers are building Gaza's first schools for peace and tolerance.
WATCH: pic.twitter.com/zwecthVHU7