Et ukrainsk transportfly av typen Antonov 124 skal nylig ha transportert tre luftvernbatterier utviklet av det israelske selskapet Rafael fra Israel til Georgia, ifølge det ukrainske nettstedet Militarnyi. Saken er gjengitt i Jerusalem Post.
Det skal dreie seg om det israelske luftvernet Spyder. Verken Rafael eller Georgia har kunngjort en ny Spyder-avtalen, eller at systemet allerede er blitt levert. Frakten av luftvernet til Georgia skal ha gått gjennom tyrkisk luftrom.
Det til tross for at Tyrkia i august kunngjorde at de ville forby israelske fly å bruke tyrkisk luftrom til å frakte militært utstyr.
Det israelske forsvarsteknologiselskapet Rafael har i mange år hatt et godt forhold til Georgia, som gikk til innkjøp av sitt første Spyder-system i 2008.
Den rapporterte leveransen av det nyeste Spyder-systemet til Georgia viser at flere land i nærheten til Russland utstyrer seg med luftvernsystemer, i veldig mange tilfeller luftvern som er produsert og utviklet i Israel.
Spyder kan bruke Rafaels avanserte missiler Python-5 og I-Derby til å gi kort-, mellom- og langdistansebeskyttelse mot en rekke trusler, inkludert jagerfly, kryssermissiler og droner. Det kan håndtere flere trusler samtidig, opptil 80 kilometer unna. Luftvernet fungerer også under alle slags værforhold.
I slutten av juni vant Rafael også et anbud om å levere Spyder til Romania for 22,5 milliarder kroner. Det er i dag rundt ti land verden over som bruker det israelske luftvernet. Tsjekkia var første NATO-land som kjøpte det i 2021.
I 2023 kjøpte Finland det israelske luftvernet Davids slynge for 3,6 milliarder kroner, etter at Rafael utkonkurrerte norske Kongsberg Gruppen og andre anbud. I avtalen var det også opsjon på ytterligere utvidelse.
Og i forrige uke ble det svært avanserte israelske luftvernet Arrow 3 operativt i Tyskland. Det kan skyte ned ballistiske missiler mens de fortsatt er utenfor atmosfæren. Tyskland er det første landet utenom Israel som tar det i bruk.
Det var i 2023 at Israel kunngjorde salget av luftvernet til Tyskland for over 45 milliarder kroner, som er det største våpensalget i Israels historie.









