I over 1400 år er det jødiske folket blitt undertrykt og forfulgt av arabiske og muslimske grupper i Midtøsten. Helt fra jødene begynte å gjenoppbygge en stat i sitt historiske og religiøse kjerneland, ble de møtt med avvisning, hatkampanjer, vold og terror.

Etter at arabiske land ble selvstendige fra europeiske kolonimakter, kom forfølgelsen av jødene tilbake med full styrke. Jødene som var en minoritet på omlag 2 prosent spredt omkring i Nord-Afrika og Midtøsten for hundre år siden, har etablert en stat på mindre enn 0,2 prosent av landområdet.

Selv om jødenes fiender har drevet dem ut av 99,8 prosent av området, fortsetter de krigen mot jødene i Israel. 7. oktober-massakren var en del av denne krigen. Det er også palestinske myndigheters hatopplæring og belønningssystem for terror.

Denne krigen må ta slutt!

Dessverre er det sterke krefter i Norge som støtter kampen for å undergrave verdens eneste jødiske statIsrael er i flere tiår blitt  demonisert av NRK, nyhetsbyrået NTB og andre medier. Norske skolebøker og den statsfinansierte elevsiden fn.no er fulle av feil om Israel. Etter 7. oktober 2023 har også regjeringen, med Jonas Gahr Støre og Espen Barth Eide i spissen, markert seg som noen av de mest anti-israelske politikerne i Europa. 

Denne propagandakrigen må ta slutt nå!

Hvis du er enig, bli medlem av MIFF nå!

Dersom du ikke vet hva du skal tenke om Israel

 

Dersom du støtter det jødiske folkets rett til sitt nasjonale hjemland i Israel

 

Dersom du allerede er medlem av MIFF

En lang rekke ganger, lenge før Gaza-krigen i 2023, er Israel blitt anklaget for folkemord mot palestinerne. Anklagen er blitt framsatt for å demonisere verdens eneste jødiske stat. 

Da PA-president Mahmoud Abbas besøkte Tyskland i 2022, anklaget han for eksempel Israel for å ha «begått 50 Holocaust» mot palestinerne. I Holocaust ble to tredeler av Europas jødiske befolkning drept av nazistene. Som kontrast har antallet arabiske innbyggere i Gaza og Vestbredden (Judea og Samaria) økt med fire hundre prosent etter 1948. Folkeveksten skjøt fart etter at Israel fikk kontroll over områdene i 1967.

Les mer på temasiden Løgnanklagene mot Israel om folkemord og etnisk rensning og artikler relatert spesielt til Gaza

7. oktober 2023 gjennomførte Hamas og Islamsk Jihad, støttet av Iran, den største massakren på sivile jøder siden Holocaust. Over 1200 israelere ble drept (kart, bilder og videoer), 251 kidnappet og over 4.800 skadet. Helt siden etableringen i 1988 har Hamas uttrykt drømmen om å utslette Israel og begå massakrer mot jøder. Bare israelske sikkerhetstiltak har forhindret dette tidligere. Bare israelske forsvarstiltak mot Hamas kan hindre at det skjer igjen. Hamas sier at de vil gjenta slike massakrer inntil Israel er utslettet.
 
8. oktober 2023 gikk også Hizbollah inn i krigen. De truet Israel med 150.000 raketter fra Sør-Libanon. Hizbollah er en shia-muslimsk terrororganisasjon som opererer i Libanon på vegne av Iran. Hizbollah står på terrorlistene til USAEUCanada og Australia, og er forbudt i Tyskland.
 

I 2014 påpekte MIFF de mange likhetene mellom Hamas og Islamsk Stat. Dessverre ble varslene ignorert av de fleste politikere og medier i Norge. Det ultimale målet til Hamas er systematisk blitt fordreid av for eksempel NRK.

Palestinske selvstyremyndigheter (PA) belønnet de etterlatte til de drepte terroristene med 20.000 kroner i en første utbetaling, senere kommer 3.800 kroner i måneden på livstid. Belønningen av terror er sponset av dine skattepenger.

De palestinske terroristene rykket inn i israelske landsbyer på en sabbatsmorgen, og israelske grensevakter ble tatt på sengen. De drepte et stort antall sivile – eldre, kvinner, barn – dødstallene har nå oversteget 1200. Som Islamsk Stat dokumenterte de sine egne krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten i videoklipp. Omkring 250 mennesker ble tatt som gisler.

MIFF vet nøyaktig hvordan massakren på 1.200 israelere ble forberedt – og vi kjenner Norges rolle. Etter 7. oktober er det tid for en ny norsk tilnærming til konflikten! De store demokratiene gir klar støtte til Israels forsvarskamp, det samme må Norge gjøre.

At Hamas løslater gislene er det viktigste skrittet for å få til en raskest mulig avslutning på krigen. Se her hvordan du kan hjelpe.

Den redselsfulle krigen i kjølvannet av 7. oktober 2023 er alene ansvaret til Hamas, Iran og deres allierte. Hamas ønsker sivile tap på Gazastripen, sier en tidligere norsk forsvarssjef. Vi skulle så inderlig ønske for de sivile palestinernes skyld, at de fikk være med på fred og normalisering med israelerne. Men deres nasjonale bevegelse er blitt kuppet av de mørkeste, mest destruktive kreftene i verden.

For mer om krigen, se alle MIFFs siste nyhetsartikler og temasider nedover på denne siden.

Det var alltid riktig å støtte Israel. Gjennom århundrer ble det jødiske hjemlandet okkupert av romerske, bysantinske og ulike muslimske imperier [se tidslinje]. Jødene beholdt hele tiden sin sterke tilknytning til landet.

Dersom flere hadde støttet en jødiske statsdannelse for hundre år siden, kunne jødene hatt et tilfluktssted da nazistene startet med sin utryddelse. Men arabiske nasjonalister, inspirert av nazistisk antisemittisme, og islamistiske jihadister, skremte britene bort fra å oppfylle løftet om et jødisk nasjonalhjem. De brukte terror for å skremme, da som nå.

Dersom flere hadde støttet Israel på 1950- og 1960-tallet, ville kanskje ikke Egypt og Syria ha våget å mobilisere til krig. Men sovjetisk propaganda ble pumpet ut over Europa, og sakte, men sikkert er resultatene av Israels forsvarskrig blitt fordømt som «okkupasjon».

Dersom flere hadde støttet Israel, ville kanskje ikke Yasser Arafat ha klart å lure Nobelkomiteen og mange andre. Men Amnesty og andre humanitære organisasjoner har tatt opp arven etter Sovjets propaganda, og anklager ordningene som israelere og palestinere avtalte seg i mellom på 1990-tallet for «apartheid».

7. oktober 2023 ble det klart at jødehatende jihadister fortsatt dominerer i kampen mot Israel. Hvis du ikke støtter Israel etter massakren – hvor 1200 israelere ble drept, tusenvis skadet og over 250 tatt som gisler – vil du aldri støtte Israel. Da er det stor fare for at du alltid vil fortsette å være likegyldig.

Du bør støtte Israel fordi hatet som skapte Holocaust fortsatt lever, skrev MIFF i 2014. Du bør støtte Israel fordi Norge står overfor de samme fiender som Israel.

7. oktober 2023 ble det overtydelig hvor korrekt det var. Massakren ble begått av unge palestinske menn som er lært opp til jødehat og jihad på skoler finansiert av Norge.

  • I tredje klasse lærte de å «ofre blodet» for å «eliminere maktrøverne» og «utrydde restene av utlendingene».
  • I femte klasse har de lært at martyrdød og jihad er «den mest viktige mening med livet» og at jøder er «fiender av islam».
  • Terroristene fra 7. oktober lærte i syvende klasse at Israel er «Satans tjener». Da fikk de også lære at «å ofre livet i kamp er det største». Året etter ble de fortalt at barn som deltar i jihad er «sikkerhetsventilen i samfunnet».
  • I tiende klasse ble de fortalt at døden er skjebnebestemt og at jihad er deres kall. «Og vårt rene blod, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare, vil vi ikke spare,» blir det messet i en annen skolebok.
  • I tolvte klasse har de lært om å «returnere» med våpen i hånd. Elevene har lært at det betyr at Israel blir borte.

Du må støtte Israel – nå mer enn noen gang. Israel er i en forsvarskrig for å hindre at 7. oktober 2023 aldri mer skal gjenta seg. Hamas skal bli vingeklippet, slik at de aldri mer har militær kapasitet. Iran og Hizbollah skal bli avskrekket. Nå må du støtte Israels forsvarskamp!

Med Israel for fred samler Israel-venner med ulikt politisk ståsted, ulik tro og livssyn. Vi har også forskjellig syn på israelsk politikk. Når det gjelder saker som er omstridt internt i det israelske samfunnet, formidler vi de store gruppenes ulike hovedsyn, uten som organisasjon å ta stilling til spørsmålene.

MIFF sprer informasjon gjennom nettsider, sosiale medier (se over), møter i lokalforeninger og nasjonale konferanser m.m. MIFF forsvarer også Israel i mediene og har aktuelle kampanjer. Etter 7. oktober-massakren er vårt innhold sett mange millioner ganger rundt på de ulike plattformene.

Her er bare noen smakebiter på MIFF-statistikken fra 7. oktober 2023 og fram til 23. september 2024:

  • Vekst fra 11.254 til 14.673 medlemmer i Norge
  • Over tusen nye medlemmer i Danmark og Sverige
  • 53,5 millioner annonsevisninger i Google
  • 4,4 millioner sidevisninger på miff.no
  • Rekkevidde til 2 millioner Facebook-kontoer
  • 6000 nye følgere på Facebook-siden
  • 3800 nye abonnenter på YouTube
  • 2300 nye følgere på TikTok
  • 1800 nye følgere på X
  • 1200 nye følgere på Instagram
  • 2,3 millioner videovisninger på Facebook
  • 1,5 millioner videovisninger på YouTube
  • 1 million videovisninger på TikTok

Les mer om MIFF og bli medlem nå!

Les artikkelen hvor MIFF korrigerer feil som stadig blir framsatt om Gaza og Hamas.

De generelle teknikkene som mediene bruker for å skape et falskt bilde av Israel

1. Konflikter hvor Israel er involvert blir dekket ekstremt mye mer enn andre konflikter som krever mange ganger flere menneskeliv.

2. Israels forsvarskamp blir ikke sammenlignet med andre lands krigføring.

3. Palestinske flyktninger blir nevnt ustanselig, selv om det har gått 75 år siden arabisk side tapte i forsøket på å utrydde den jødiske staten i 1948.

4. Levekårene til palestinerne blir ikke sammenlignet med arabiske naboland.

5. Folkeretten blir manipulert til kun å ramme den jødiske staten, og Israels rettigheter blir nesten aldri nevnt.

Les mer på temasiden Mediedekningen og bestill MIFFs bok Det falske bildet av Israel

Det skapes falske bilder av Israel i norsk skole, ikke bare på grunn av mange feil i læreverkene, men også fordi viktige elementer i det israelske narrativet er helt borte eller svært nedtonet. Klikk her for å lese faktasjekker og for å bestille MIFFs bok Opplært til fordommer.

Ingen verk nevner jødiske flyktninger fra arabiske land, og bare ett læreverk nevner Iran som en aktør i konflikten. Sterke anklager mot Israel blir framsatt, uten at Israels svar får komme fram

Mange skoleelever blir henvist av lærere til FN-sambandets infosider om Israel, Palestina og konflikten. Mange tror fn.no er en «nøytral og god» kilde.

Dette stemmer ikke. MIFF avdekket sommeren 2023 hvordan FN-sambandet misbruker skattepenger til å gi norske barn et falskt bilde av Israel. Organisasjonen er på ingen måte objektiv eller nøytral i forhold til Israel. FN-sambandet gjorde noen rettinger etter MIFFs første faktasjekk, men reagerte deretter med sjikanerende omtale av MIFF.

Selv etter 7. oktober-massakren er FN-sambandet uvillig til å kalle Hamas en terrororganisasjon.

Flere anti-israelske aktivister valgt inn på Stortinget

Dette bildet er fra 1. mai-toget i Oslo i 2017, hvor en rekke mennesker gikk under paroler med krav om boikott av Israel. (Foto: Roland Baltzersen
Kjemper for boikott og drømmer om at FN skal sende presisjonsraketter mot Israel.

Stortingsvalget 2021 er over og de rødgrønne partiene har fått flertall på Stortinget. Hva vil det bety for Norges politikk overfor Israel? Som MIFF allerede har skrevet er det kun Senterpartiet som nå kan unngå at Norge gjør samme tabbe som Sverige og ensidig anerkjenner «Palestina».

Med Rødt over sperregrensen har en rekke anti-israelske aktivister blitt valgt inn på Stortinget. Men også fra andre partier er det valgt inn representanter som har en klar anti-israelsk agenda og politikk. MIFF har gjennomgått noen av representantene og hvor de står i forhold til Norges forhold til Israel.

Hege Bae Nyholt (43) er valgt inn for Rødt i Trøndelag og er en markant anti-israelsk stemme. Hun har vært leder av Palestinakomiteen i Trondheim og stod i 2020 bak et boikottvedtak i Trøndelag fylkeskommune. Som leder av Palestinakomiteen kjempet hun for full boikott av Israel, var med og fjernet israelske varer i butikkhyllene og i 2009 forsøkte hun å forhindre at et guttelag med fotballspillere fra Petah Tiqwa i Israel, Trondheims vennskapsby, skulle bli invitert til å delta i fotballturneringen Scandia Cup.

Tobias Drevland Lund (25) er valgt inn for Rødt i Telemark og er en annen politiker som har markert seg som en sterkt motstander av Israel. Den nyvalgte stortingspolitikeren snakket i sin 1. mai-tale i lett løselige koder om å utslette Israel.

Seher Aydar (32) er valgt inn til å representere Rødt i Oslo. Hun var tidligere vararepresentant til Stortinget. En av hennes kampsaker har vært kommunal boikott av Israel og har uttalt at «tålmodigheten med Israel må ta slutt». Hun var tidligere leder av Rød Ungdom og deltok blant annet i 2012 på en motdemonstrasjon mot en støttemarkeringen til Israel. – Vi er her for å vise at Norge ikke kan være stille når Israel terroriserer innbyggerne i Gaza, sa hun til NRK den gang.

Marie Sneve Martinussen (35) er nestleder i Rødt og valgt inn i Akershus. I likhet med resten av partiet har også hun markert seg som en anti-israelsk stemme. Hun vil blant annet at Oljefondet skal trekke seg ut av israelske selskaper.

Sofie Marhaug (31) er valgt inn for Rødt i Hordaland. Litteraturviteren svarte på spørsmål fra Forskerforum at hun ikke har noen mening om akademisk samarbeid med Kina, men Israel vil hun ikke samarbeide med.

– Rødt har ikke programfestet noe om akademisk samarbeid med Kina. Vi er derimot kritisk til samarbeid med Israel, der vi mener målrettede sanksjoner mot Israels systematiske undertrykking av palestinerne er nødvendig. Det er selvsagt begrenset hvor detaljert politikerne kan og bør styre forskningen. Å jobbe mot bindende institusjonelle avtaler mellom Norge og Israel mener vi likevel kan være et effektivt virkemiddel for å vise motstand mot den israelske okkupasjonen.

På Instagram skriver hun at «når Israel bomber Gazastripen, bomber de sivile», selv om flesteparten av dem som ble drept i den elleve dager lange krigen mellom Israel og Hamas i mai var medlemmer av terrorgrupper.

Men det er ikke bare Rødt-politikere som ønsker å dreie norsk politikk mer i retning av boikott og isolering av Israel. Også en rekke nyvalgte politikere fra Sosialist Venstreparti har et langvarig anti-israelsk engasjement.

Ingrid Fiskaa (44) er valgt inn for SV i Rogaland. Hun har tidligere vært vararepresentant til Stortinget både i 1997-2001, 2001-2005 og fra 2009-2013. I tillegg var hun statssekretær fra 2009 til 2012. Hun var en av dem som prøvde å presse på for at den forrige rødgrønne regjeringen skulle vedta boikott av Israel i regjeringsforhandlingene. Den gang fikk hun nei.

I 2006 kritiserte hun daværende utenriksminister Jonas Gahr Støre etter at regjeringen delvis frøs pengestøtten til palestinerne etter at den palestinske terrorgruppen Hamas hadde vunnet det palestinske valget. I en artikkel i Klassekampen i 2008 uttrykte Fiskaa mørke drømmer om at FN skulle «sende noen presisjonsstyrte raketter mot utvalgte israelske mål».

Andreas Sjalg Unneland (27) er valgt inn for SV i Oslo. Han var tidligere leder av Sosialistisk Ungdom og leder av Venstrealliansen ved Universitet i Bergen. Har blant annet kritisert tidligere olje- og energiminister Tord Lien og NTNU for å vurdere et norsk-israelsk samarbeid om oljeforskning. «At et slikt samarbeid i det hele tatt vurderes er mildt sagt forkastelig», skrev han i Klassekampen i 2016.

Marian Abdi Hussein (35) er valgt inn for SV i Oslo. Omtaler stadig Israel som en apartheidstat og ønsker boikott av den jødiske staten. «BOIKOTT ISRAEL! Norge må anerkjenne Palestina som stat. Okkupasjonen av palestinske områder og blokaden av Gaza må opphøre. De ulovlige bosetningene på Vestbredden må tilbakeføres til palestinerne», skrev hun på Twitter 11. mai 2021.

Hun var ikke mye fornøyd da MIFF deltok i Debatten på NRK onsdag 19. mai 2021. På Twitter skrev hun: «Seriøst, i helvete. Hvordan var miff nyttig deltaker i nrkdebatt».

I tillegg til disse er det flere andre av de nyvalgte politikerne som har et sterkt anti-israelsk engasjement. Det blir derfor spennende å se hvordan den norske politikken overfor Israel blir i den kommende stortingsperioden. Vi kan jo også minne om at mannen som etter alt å dømme blir ny statsminister har omtalt Israel som en apartheidstat.

Apartheid-anklagen sitter løst hos mange politikere på Venstresiden. Derfor kan det være greit å minne om MIFFs samleside om hvorfor Israel IKKE er en apartheid-stat:

Her er hva vi ønsker at du skal gjøre nå

  1. Bli medlem av MIFF (fra kr. 4 per uke)
  2. Gi en gave til MIFFs informasjonsarbeid for Israel. Vipps 39881
  3. Bestill MIFFs bøker – passer veldig godt som gave både til Israel-venner og folk som er kritiske til Israel.
  4. Bestill flyers med israelernes beste argumenter til utdeling.

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israels sak

Med noen få klikk kan du gi med mobilen din.

0

Your Cart